Kraków upamiętnił Zuzannę Ginczankę

W Krakowie trwają obchody 100-lecia urodzin Zuzanny Ginczanki, wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia. W czwartek odsłonięto pamiątkową tablicę na kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26.

Od 8 do 9 marca Kraków świętuje 100-lecie urodzin Zuzanny Ginczanki, wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, której tragiczne losy związane były z naszym miastem. Wydarzenie organizowane przez Fundację Miasto Literatury i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliżyło twórczość Ginczanki i w symboliczny sposób o niej przypomni.

–  Dla mnie Ginczanka jest inspirującą poetką. Stąd też szczególnie ważne jest dla mnie odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26, gdzie ukrywała się w czasie wojny. To bez wątpienia będzie dla nas moment niezwykły i wzruszający. W ten symboliczny sposób upamiętnimy ją i przywrócimy pamięć o niej – mówi Sylwia Papier z Wydziału Polonistyki UJ, jedna z organizatorek wydarzenia.

Tablica zostałą wmurowana w miejscu, w którym poetka ukrywała się w czasie wojny i skąd została wyprowadzona przez Gestapo.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale