"Krakowianie mają szczęście mieszkać tam, gdzie inni przyjeżdżają tylko na chwilę"

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

„Jako mieszkańcy mamy to szczęście, że możemy mieszkać tam, gdzie inni mogą przyjechać tylko na chwilę”. Takie motto przyświeca pierwszej edycji konferencji Miasta Historyczne 3.0, która rozpoczęła się w Krakowie. Wymiana doświadczeń, pogodzenie potrzeb turystów i mieszkańców oraz kwestia smart city to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas wydarzenia.

W ICE Kraków rozpoczęła się konferencja Miasta Historyczne 3.0. W trakcie wydarzenia prelegenci m.in. z Polski, Austrii, Czech, Finlandii, Francji, Holandii, Włoch czy Węgier opowiedzą o tym, jak pogodzić potrzeby turystów i mieszkańców, omówią rozwiazania stosowane w takich miastach jak Kraków czy poruszą kwestię smart city smart city. Patronat nad konferencją objęła Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa – nasze miasto przynależy do tej organizacji od 1995 roku.

Kraków doceniony

– W środę podpisaliśmy list intencyjny dotyczący organizacji Kongresu Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego. Konferencja została przyznana naszemu miastu podczas ostatniego spotkania w Gyeongju w Korei Południowej. Przyznanie jej Krakowowi świadczy o tym, jaką rolę odgrywa stolica Małopolski w tym całym towarzystwie – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Tegorocznej edycji wydarzenia przyświeca myśl, że "jako mieszkańcy mamy szczęście mieszkać tam, gdzie inni mogą przyjechać tylko na chwilę”.

– Co dwa lata chcemy się spotykać z przedstawicielami miast historycznych nie tylko z Europy, ale i całego świata. Dzisiejsza turystyka wymaga nowego podejścia do zarządzania nie tylko przestrzenią, ale i udziału mieszkańców w świadczeniu usług dla przyjezdnych. Turyści na jakiś czas stają się wtedy mieszkańcami miasta, stąd też wzięło się motto przewodnie konferencji – zaznacza Bartłomiej Walas, koordynator programowy wydarzenia.

Konferencja jest podzielone na trzy panele. Pierwszy dotyczy relacji pomiędzy mieszkańcami a turystami, drugi dotyczy „Miasta 24”, a ostatni jest związany z kwestią smart city. Wydarzenie potrwa do 2 marca.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale