Krakowianie nie zawiedli – blisko 600 projektów budżetu obywatelskiego

fot. Dawid Kuciński

Mimo pesymistycznych zapowiedzi, że niewiele osób zainteresuje się złożeniem projektu w ramach budżetu obywatelskiego, sprawdziły się prognozy lokalnych polityków i urzędników – krakowianie czekali do samego końca i złożyli około 560 swoich pomysłów. Dla porównania, w Łodzi złożono ponad 700.

Na środowym posiedzeniu rady programowej budżetu obywatelskiego zostały zaprezentowane wstępne wyniki, z których wynika, że do 18 czerwca wpłynęło 458 zweryfikowanych projektów, a kolejne 100 czeka na sprawdzenie. – 70 procent wszystkich projektów to te dotyczące dzielnic. Wnioski wciąż do nas wpływają – mówi Mateusz Płoskonka, Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych. I na razie najlepsze wyniki wykręciły dwie dzielnicy: VIII Dębniki oraz IV Prądnik Biały – kolejno 42 i 41 projektów na poziomie dzielnicy. Liderem w projektach dotyczących całego miasta jest Dzielnica III – Prądnik Czerwony z 14 wnioskami. – W dwóch przypadkach nie było żadnych, ale wciąż czekamy na te, który do nas przychodzą – dodaje Płoskonka.

– Skala złożonych wniosków pokazuje, żeśmy się rozminęli z potrzebami mieszkańców, jeśli chodzi o wielkość środków. Fakt, jest to pilotaż, ale to pokazuje, że należy na przyszły rok te środki znacząco zwiększyć – stwierdził radny Bogdan Smok z Bronowic.

Zapchane skrzynki

W social mediach przez ostatnie dwa dni składania projektów huczało od informacji na temat tego, że skrzynki nie przyjmują wniosków. – Te projekty miały po 80 MB i przy takiej skali nie ma co się dziwić, że serwery padły. Na szczęście udało się uruchomić kolejne – powiedział Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta, który nie krył zadowolenia z tego ile i jakie projekty zostały wymyślone przez mieszańców. Radny podziękował również radnym dzielnicowym, urzędnikom oraz osobom z organizacji pozarządowych.

Weryfikacja i głosowanie

Teraz urzędnicy do 20 sierpnia będą analizować projekty, które następnie zostaną poddane pod głosowanie. Każdy, kto czuje się mieszkańcem Krakowa i ma skończone 16 lat będzie mógł oddać głos na pięć projektów ogólnomiejskich i pięć w danej dzielnicy, jednocześnie nie wiąże go miejsce zamieszkania. Głosowanie potrwa od 27 września do 5 października i oprócz tradycyjnej formy w postaci kart, również będzie możliwość oddania swojego głosu drogą internetową. – Projekty tzw. „miękkie” będą realizowane w miarę możliwości w tym roku, reszta będzie realizowana w przyszłym roku z zagwarantowanymi środkami – informuje Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa.