Krakowianie pamiętali o bohaterach II wojny światowej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kombatanci wojenni, osoby represjonowane, przedstawiciele władz miasta, a także młodzież, licznie zgromadzili się przy Pomniku Armii „Kraków” na Cmentarzu Rakowickim, aby upamiętnić ofiary drugiej wojny światowej. To właśnie 76 lat temu rozpoczęła się najbardziej krwawa bitwa w historii świata, w której zginęły 72 miliony ludzi.

„Dobra armia to podstawa bezpieczeństwa”

Organizatorzy wydarzenia zwrócili uwagę, że dokładnie 76 lat temu również panowała piękna, słoneczna pogoda i wtedy nieoczekiwanie rozpoczęła się wojna. Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa Małopolskiego powiedział, że pamięć o poległych jest ważna, jednak nie należy zapominać o przyszłości i stałym wzmacnianiu armii.

– Historia to jest jedno, kultywowanie jej to jest drugie, ale musimy popatrzeć w przyszłość. Dobra armia to podstawa bezpieczeństwa, a myślę, że wszystkich nas niepokoi sytuacja na wschodzie. Zwłaszcza w tym dniu musimy powiedzieć, że koniecznością jest to, aby nigdy więcej nie było wojny i powtórki z tego, co przeżyła zwłaszcza Polska znajdująca się w centrum Europy. Mam nadzieję, że dzisiejsi koalicjanci i umowy wystarczająco nas zabezpieczają, ale historia Polski dowodzi, że oprócz umów musimy myśleć przede wszystkim o sobie. Oby taki dzień jak ten przed 76 laty nigdy się już nie powtórzył – mówi Kozak.

Kraków również cierpiał

Mimo iż agresja niemiecka w Polsce rozpoczęła się 1 września, Kraków skutki wojny zaczął odczuwać pięć dni później. To właśnie 6 września o godzinie 9 rano hitlerowskie Niemcy zaczęły zajmować miasto. Kraków stał się stolicą Generalnej Guberni, gdzie władzę sprawował zbrodniarz wojenny Hans Frank. Już 10 września doszło do pokazu bestialstwa nazistów, którzy publicznie rozstrzelali 10 zakładników. Hitlerowcy władali  Krakowem aż do 1945 roku, a ich miejsce zajęły wojska sowieckie.

Wtorkowe uroczystości zgromadziły pod pomnikiem wielu mieszkańców Krakowa, którzy chcieli upamiętnić ofiary reżimu totalitarnego i komunistycznego. Przy asyście wojska i pocztu sztandarowego z udziałem młodzieży szkolnej wygłoszono uroczyste przemówienia, odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych, a także złożono kwiaty. Żołnierze wygłosili „Apel pamięci”, a także wystrzelili salwę honorową.

News will be here