Krakowscy seniorzy mogą odetchnąć

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

- Czujemy, że o nas dbają i jest to miłe uczucie – przyznają seniorzy, do których w ramach miejskiej kampanii na rzecz poprawy jakości powietrza trafiło 600 maseczek antysmogowych. Dziś odbyło się ich symboliczne przekazanie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w ramach kampanii na rzecz poprawy jakości powietrza „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa” zakupił dla seniorów z krakowskich ośrodków wsparcia 1000 maseczek antysmogowych. Do tej pory rozdano 600 z nich.

Dziś odbyło się symboliczne wręczenie maseczek

– Dzisiejsze wydarzenie jest przede wszystkim elementem działań miasta, związanych z jednej strony ze wspieraniem mieszkańców przy wymianie źródeł ogrzewania na źródła proekologiczne oraz pomocą finansową dla tych, którzy dokonali już takiej wymiany, a z drugiej strony refleksją na temat tego, jak wesprzeć seniorów w dbałości o ich zdrowie – komentował Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Informował również, że do tej pory miasto zakupiło maseczki m.in. dla pacjentów przychodni pulmonologicznych, a teraz przyszedł czas na krakowskich seniorów.

„Słyszeliśmy, że w Warszawie jest smog, a w Krakowie jest dobre powietrze”

Na spotkaniu w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej obecny był również pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski, który podkreślał, że krakowskie powietrze z roku na rok jest coraz czystsze.

– Akurat w Krakowie w ostatnim czasie nie ma takich stężeń pyłów, jakie są w innych polskich miastach - słyszeliśmy, że w Warszawie jest smog, a w Krakowie jest dobre powietrze - ale to też kwestia pogody – mówił i przytaczał dane. – Z każdym rokiem powietrze się poprawia. W 2015 roku tych dni z zanieczyszczeniami było ok. 140, w 2016 roku -100, a w 2017 - 80, dlatego jest znaczny progres – wyliczał.

Będą naśladować

Zadowolenia z prezentu nie krył dyrektor Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie Antoni Wiatr.

– Kiedy inni zobaczą, że krakowscy seniorzy korzystają z maseczek antysmogowych, to może zaczną ich naśladować i może zwrócą większą uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza. Maseczki zostały przekazane do wszystkich trzynastu placówek MOPS-u w Krakowie, więc podejrzewam, że na ulicach naszego miasta coraz częściej będzie można spotkać seniorów w nie zaopatrzonych – tłumaczył i podkreślał, że maseczki, które dostali, na pewno się nie zmarnują.

– Organizujemy liczne spotkania edukacyjne oraz inne formy spędzania czasu – bardzo często na świeży powietrzu. Mamy zajęcia nordic walking, chodzimy na spacery nad Zalew Nowohucki i to bez względu na warunki atmosferyczne, dlatego maseczki, które dzisiaj dostaliśmy, bardzo nam się przydadzą, zwłaszcza, że są wśród nas osoby chore na serce i astmatycy – przyznał.

„Czujemy, że o nas dbają i jest to miłe uczucie”

Maski, które mają chronić m.in. przed smogiem, zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, kurzem czy pyłami zawieszonymi w powietrzu (PM 10 i PM 2.5), przypadły seniorom do gustu.

– Bardzo podoba mi się taka inicjatywa ze strony miasta. Kiedy powietrze będzie zanieczyszczone - włożę maskę – wyznał pan Zdzisław, obecny na dzisiejszym spotkaniu.

­– To korzystna inicjatywa, która może zapoczątkuje kolejne zmiany. Czujemy, że o nas dbają i jest to miłe uczucie – podkreślała pani Basia.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale