Krakowscy studenci skonstruowali bolid wyścigowy

fot. Politechnika Krakowska

Bolid wyścigowy – taką wyjątkową inżynierską pracę dyplomową przygotowali w trwającej właśnie sesji egzaminacyjnej studenci Politechniki Krakowskiej. W piątkowe popołudnie Filip Makuch, Szczepan Podosek, Tomasz Mróz i Konrad Wesołek obronili ją na Wydziale Mechanicznym PK i uzyskali tytuł inżyniera, kończąc studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn.

– Na pomysł skonstruowania bolidu w ramach dyplomu inżynierskiego wpadliśmy inspirując się bolidem skonstruowanym na naszym wydziale przez starszych kolegów. Postanowiliśmy zbudować nowy pojazd – szybszy i nowocześniejszy – wyjaśnia  Filip Makuch z zespołu konstruktorów.

Praca dyplomowa zyskała wysokie oceny komisji egzaminacyjnej, tym bardziej, że przed obroną bolid przeszedł  poważny test - przejażdżkę w nim po kampusie PK w Czyżynach odbyli m.in. rektor PK prof. Jan Kazior oraz dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Jerzy Sładek. Pojazd, który może rozwijać prędkość do 235 km/h, spisał się bez zarzutu, zadziałały wszystkie układy, w tym ten najważniejszy - hamulcowy...

Studenci PK w pracach dyplomowych z zasady podejmują tematy, które pozwalają im w praktyce wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte na studiach. Konstruowali już ekologiczne auta miejskie, pojazdy dedykowane niepełnosprawnym, przechyłowe motocykle i rowery bagażowe, podwodne i mobilne roboty.

Obecnie na PK trwają prace nad pierwszym w Polsce elektrycznym bolidem wyścigowym. Projekt "PK MechPower” realizują studenci z Wydziału Mechanicznego PK i Koła Naukowego Energetyki i Ochrony Środowiska. Elektryczny bolid ma startować w wyścigach Formuły Student.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale