Krakowska huta poszerza asortyment. Lakierowana blacha i stal nowej generacji

Miejsce, w którym stanie linia powlekania organicznego fot. Materiały prasowe

W połowie roku rozpocznie się kolejny etap realizacji projektów w krakowskiej hucie. W ocynkowni zostanie uruchomiona linia do nakładania lakieru na blachę wyprodukowaną w walcowni gorącej, a w stalowni będzie kontynuowany pilotażowy projekt badawczo-rozwojowy, niezbędny do produkcji stali elektrotechnicznych nowej generacji. To wszystko ma pomóc w nadążaniu za potrzebami klientów polskiego przemysłu stalowego.

Pierwsze prace nad budową linii powlekania organicznego blach rozpoczną się w czerwcu. Tzw. linia „combi” to nowoczesna instalacja, która oprócz produkowanej do tej pory blachy ocynkowanej używanej m.in. w profilach okiennych czy elementach konstrukcyjnych, pozwoli wytwarzać także blachę lakierowaną. Do tej pory jej jedynym producentem był zakład ArcelorMittal Poland w Świętochłowicach.

– W krakowskiej hucie pierwszy krąg lakierowanej blachy planujemy wyprodukować już w pierwszym kwartale 2019 roku. Tego rodzaju blacha używana jest do produkcji m.in. paneli elewacyjnych i pokryć dachowych. Zapotrzebowanie na blachodachówkę obserwujemy nie tylko na rynku lokalnym, ale i rynkach sąsiednich państw – wyjaśnia Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes Zarządu ArcelorMittal Poland.

Nowoczesna linia powlekania, po jej uruchomieniu w Krakowie, będzie mogła produkować 220 tys. ton blachy powlekanej na rok (44 mln mkw). Z tej ilości można wykonać pokrycia dachowe dla 220 000 średniej wielkości domków jednorodzinnych.

Stal, jakiej nie produkuje nikt w Polsce

Pracownicy krakowskiego oddziału wraz z Instytutem Metalurgii Żelaza w Gliwicach prowadzą też prace badawczo-rozwojowe dotyczące wytworzenia nowego gatunku stali. Opracowana zostanie nowej generacji stal transformatorowa, która dotychczas nie była produkowana w Polsce.

Stal elektrotechniczna będzie odgazowywana w komorach próżniowych i dzięki osiąganym w ten sposób parametrom wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości blach transformatorowych. Ich użycie pozwoli na wydajniejszą pracę transformatorów i niższą emisję hałasu.

– Inwestujemy w innowacyjne i o wysokiej wartości wyroby nie tylko, by rozszerzyć ofertę naszych produktów, ale głównie dlatego, że dają one nam większą szansę przetrwania na globalnym rynku stali – wyjaśnia Sanjay Samaddar, prezes Zarządu ArcelorMittal Poland.

– Czwarty okres rozliczeniowy europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS) jest dla nas powodem do poważnych obaw. Stajemy przed koniecznością zakupu praw do emisji CO2, których wartość po roku 2020 może sięgać nawet 30 euro za tonę, a nasi konkurenci spoza Europy będą wolni od tych wydatków. To realnie zagraża konkurencyjności europejskiego hutnictwa. Właśnie dlatego próbujemy tę konkurencyjność utrzymać dzięki takim strategicznym projektom jak te w krakowskiej hucie – dodaje.

Krok za krokiem

Budowa linii powlekania organicznego i instalacji próżniowego odgazowania stali to już kolejny etap realizowanych projektów w krakowskim oddziale. Pierwszy (w latach 2007-2014), wart ponad 2,5 mld zł objął budowę walcowni gorącej, modernizację walcowni zimnej i koksowni, a także zmianę w sposobie transportu surówki żelaza z wielkiego pieca do stalowni (otwarte kadzie zastąpiono kadziami zamkniętymi, co pozwoliło ograniczyć emisję gazów cieplarnianych).

Drugi etap rozpoczął się w 2015 roku i pochłonął ponad 500 mln zł. W ramach tej kwoty ArcelorMittal Poland wyremontował jedyny wielki piec w oddziale oraz konwertor tlenowy. Firma zwiększyła także zdolności produkcyjne walcowni gorącej o 0,9 mln ton rocznie i zbudowała nową linię ocynkowania – o zdolnościach 0,4 mln ton rocznie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale