Krakowski biurowiec wśród najbardziej ekologicznych budynków na świecie. Projekt z myślą o walce ze smogiem

W październiku 2017 r. przy ul. 29 listopada w Krakowie, rozpoczęła się budowa biurowca V.Offices. Natomiast w tym tygodniu projekt otrzymał dwie nominacje w przeglądzie BREEAM, w  kategorii najbardziej ekologicznego budynku zaprojektowanego w ubiegłym roku na świecie. Organizacja BRE Global, odpowiedzialna za nominacje, na co dzień zajmuje się opracowywaniem systemu jakości budynków pod kątem ich wpływu na środowisko.

Międzynarodowe nagrody BREEAM przyznawane są inwestycjom zaprojektowanym w sposób zrównoważony i proekologiczny. W tym roku nominowano sześć projektów z całego świata. Krakowski biurowiec V.Offices został wyróżniony w kategoriach: projekt komercyjny (design) i nagroda regionalna za najlepszy budynek Europy Środkowo-Wschodniej. Skąd zainteresowanie krakowskim biurowcem?

Nowe eko-standardy na skalę międzynarodową

Budynek powstający w pobliżu dworca kolejowego w Krakowie, został zaprojektowany z myślą o takich zagadnieniach jak: globalne ocieplenie, smog, niedobory wody czy ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko budynków użyteczności publicznej oraz biurowców.

– Największym wyzwaniem podczas naszej pracy nad V.Offices było pogodzenie wymagań inwestora z zastrzeżeniami BREAM – mówi Andrzej Gacek, architekt prowadzący. – Punkty, które przyznaje BREAM udało się zdobyć dzięki optymalizacji instalacji grzewczej, klimatyzacji i wentylacji. Ważne było również pogodzenie uwarunkowań wynikających z lokalizacji budynku z koniecznością podjęcia odważnych decyzji architektonicznych, które wyznaczają nowy kierunek projektowania oraz nowe eko-standardy na skalę międzynarodową. Okazuje się, że aby zminimalizować negatywne oddziaływanie budynku na środowisko w jednym z najbardziej dotkniętych problemem smogu miast w Polsce, projektanci zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań.

Wentylacja, filtry, specjalne wykończenia

– Ponadstandardowym elementem wyróżniającym V.Offices jako budynek zrównoważony i ekologiczny, jest jego interakcja z najbliższym otoczeniem – mówi Dominiki Włodarczyk, assessor BREEAM ze Sweco Consulting. – Zdajemy sobie sprawę jak ważna w Krakowie jest jakość powietrza, ze względu na częste zjawisko smogu. Wychodząc temu problemowi naprzeciw, projektanci V.Offices zastosowali kotłownię na paliwo gazowe - uznawane za możliwie najczystsze - wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. Wyjątkowa lokalizacja budynku w centrum, niedaleko Dworca Głównego PKP, ma szansę zmotywować wielu jego użytkowników do przebycia tej drogi pieszo lub rowerem – dodaje Włodarczyk.

Co więcej, wokół budynku powstanie infrastruktura dla rowerzystów, stacje ładowania samochodów elektronicznych, co ma wpłynąć na zmniejszenie emisji spalin do atmosfery. Zostanie stworzony także park dostępny dla wszystkich mieszkańców. Na etapie projektu wzięto również pod uwagę jakość powietrza wewnątrz budynku. Projektanci planują zastosować w nim m.in. wydajny system wentylacji, filtry powietrza oraz wykończenia o małej zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek V.Offices odbyło się 17 października 2017. Biurowiec ma być gotowy w pierwszej połowie 2019 r.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale