Krakowski city break. Co zwiedzić w królewskim mieście?

Kraków wraz z najbliższymi okolicami ma turystom naprawdę wiele do zaoferowania. I to bez względu na to, czy szukasz unikatowych zabytków, współczesnej architektury, oferty kulturalnej czy imprez. Wszystko uzupełnia bogata baza noclegowa, na którą składają się zarówno luksusowe hotele oraz apartamenty, jak i bardziej budżetowe propozycje.

1. Najważniejsze zabytki Krakowa
2. Nowoczesny Kraków – architektura
3. Kraków – rozrywka i kultura
4. Noclegi w Krakowie. Gdzie szukać?

13 milionów – taka liczba turystów odwiedziła w 2017 Kraków. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie ona jeszcze większa, bo śledząc statystki można zauważyć trend rosnący. Co ważne, około 30 procent gości stolicy Małopolski to obcokrajowcy (w tym także osoby spoza Europy), a to jest najlepszym dowodem na to, że renoma miasta wykracza daleko poza granice Polski.

Ważne miejsce na turystycznej mapie świata potwierdzają także liczne wyróżnienia które Kraków otrzymał od najbardziej prestiżowych organizacji. Należą do nich między innymi przyznany przez UNESCO tytuł Miasta Literatury, Europejskiej Stolicy Kultury czy Europejskiego Miasta Sportu. Niepowtarzalny klimat miasta docenili także redaktorzy najpoczytniejszych magazynów i przewodników, którzy określali je mianem „najmodniejszego na świecie” czy jednego z „najwspanialszych”.

Najważniejsze zabytki Krakowa

Kraków to zdecydowanie najbogatsze w zabytki polskie miasto. Omówienie wszystkich zajęłoby mnóstwo czasu, a ich zwiedzenie wymaga zarezerwowania przynajmniej kilku dni. Dlatego warto skupić się na tych najważniejszych. Tym bardziej, że większość zabytków stolicy Małopolski śmiało można by umieścić na liście obiektów, które każdy Polak powinien zobaczyć choć raz w życiu. Są to przede wszystkim:

· Stare Miasto – Rynek Główny z sukiennicami i Kościołem Mariackim, Kolegiata św. Anny, Planty, mury miejskie z Barbakanem i zabudowania Uniwersytetu Jagiellońskiego;

· Wzgórze Wawelskie – zamek polskich królów, Katedra Wawelska wraz grobowcami władców i fortyfikacje;

· Kazimierz – dawna dzielnica żydowska z takimi zabytkami jak synagogi (w tym pochodząca z XV wieku Stara), cmentarzami (na czele z kirkutem Remuh) i innymi śladami mieszkańców Krakowa wyznania Mojżeszowego;

· krakowskie kopce – pochodzące jeszcze z czasów przedchrześcijańskich – Kraka i Wandy

· opactwo benedyktynów w Tyńcu

Na uwagę zasługują także zabytki zlokalizowane w okolicy Krakowa. Chodzi przede wszystkim o:

· kopalnie soli w Wieliczce i Bochni;

· były obóz zagłady Auschwitz;

· Niepołomice z XIV-wiecznym zamkiem, nazywanym czasem „małym Wawelem”;

· Lanckorona – urocze, położone wśród wzgórz miasteczko, którego wyróżniającą cechą jest drewniana, w większości parterowa zabudowa;

· Tarnów słynący z unikalnego Starego Miasta i wyjątkowo ciepłego klimatu, przez który bywa określany mianem „polskiego bieguna ciepła”

Nowoczesny Kraków – architektura

Kraków urzeka nie tylko bogactwem zabytków, ale też współczesną architekturą. Jeśli interesują cię nowoczesne trendy w projektowaniu, koniecznie powinieneś zobaczyć takie obiekty jak:

· bazylika w Łagiewnikach – uważana za jeden z najbardziej udanych współczesnych kościołów w Polsce;

· Pawilon Wyspiańskiego pełniący funkcje wystawiennicze;

· Centrum Kongresowe ICE Kraków;

· Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” - postmodernistyczna przebudowa dawnych obiektów elektrowni;

· TAURON Arena – hala, w której organizowane są wydarzenia sportowe i muzyczne

Poza tym w mieście godne zobaczenia są liczne modernistyczne wille i obiekty użyteczności publicznej pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zwiedzisz je przede wszystkim w zachodniej części Krakowa, a najważniejsze z nich to:

· budynek Akademii Górniczo-Hutniczej;

· gmach Biblioteki Jagiellońskiej;

· Muzeum Narodowe;

· akademik Żaczek przy ulicy 3 Maja;

· zabudowania ulicy Oleandry

Kraków – rozrywka i kultura

Kraków na całym świecie cieszy się opinią artystycznego miasta. Jest to zasługą zarówno dużych instytucji z wieloletnią tradycją, jak i małych, oddolnych inicjatyw, które w ogromnej mierze kształtują kulturalny krajobraz miasta. Będąc w stolicy Małopolski koniecznie odwiedź:
· muzea: Narodowe i Czartoryskich, a także zbiory Zamku na Wawelu;

· teatry: Stary, Słowackiego, Nowy i STU, a także Ludowy w Nowej Hucie;

· Filharmonię im. Karola Szymanowskiego;

· festiwale: muzyczne (Unsound, Sacrum Profanum, Jazz Juniors), filmowe (KFF, Off-Kamera), teatralne (PaKa, Opera Rara, Boska Komedia) i literackie (im. Czesława Miłosza i Conrad Festival)

Noclegi w Krakowie. Gdzie szukać?

Zwiedzenie wszystkich krakowskich atrakcji w jeden dzień jest niemożliwe. By dobrze poznać to królewskie miasto, musisz poświęcić na to przynajmniej cały weekend – najlepiej wydłużony. Z zakwaterowaniem na szczęście nie będziesz miał nawet najmniejszych problemów – to zadanie ułatwi ci szeroka baza noclegów w Krakowie. Korzystając z wyszukiwarki noclegi.pl szybko znajdziesz oferty dostosowane do twoich potrzeb pod względem standardu, lokalizacji i ceny. Wśród obiektów są zarówno kempingi, hostele oraz pensjonaty, jak cztero- lub pięciogwiazdkowe hotele czy luksusowe apartamenty.