Krakowski skarbiec już otwarty [VIDEO]

Od środy, 6 grudnia, można zwiedzać nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów” przy ul. ks. Józefa 337. Każdy będzie mógł zobaczyć na co dzień niedostępne eksponaty i poznać sekrety konserwacji zabytków.

150 tysięcy eksponatów, a wśród nich obrazy, rzeźby, broń czy meble. Zwiedzając nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, czyli „Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów”, można natknąć się również na… „leninalia”. To kolekcja obrazów ze zlikwidowanego w 1989 roku Muzeum Lenina, które mieściło się w Krakowie.

Muzealia znajdują się w specjalnie zaprojektowanych, w większej części przeszklonych magazynowych meblach. Światło dzienne ujrzało wszystko, co przez wszystkie lata gromadzono w MHK. Dyrektor placówki, Michał Niezabitowski podkreśla, że powstanie takiego magazynu jest rozwiązaniem innowacyjnym.

– W Polsce czegoś na taką skalę jeszcze nie było – zaznacza.

Prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury dodaje, że magazyn jest „laboratorium nowego myślenia o misji i funkcji muzeum”.

Z Garderoby do Skarbca

Każdy ze znajdujących się w centrum magazynów ma osobną nazwę. I tak możemy przechodzić ze „Starej biblioteki” do „Składu bławatnego”, „Arsenału” czy… „Garderoby babci”. Magazyn numizmatów określono mianem „Skarbca”.

Przygotowano również salę multimedialną, w której zwiedzający będą mogli przeglądać zdigitalizowaną część muzealnej kolekcji.

Oprócz oglądania zbiorów, będzie można również podglądać, jak pracują konserwatorzy. Wszystkie znajdujące się w centrum pracownie będą przeszklone, a konserwatorzy opowiedzą o swojej pracy.

Od 6 do 8 grudnia muzeum zorganizowało oprowadzania z przewodnikiem. Autobusy będą wyjeżdżały z placu Szczepańskiego o godz. 8.30, 14.00, 16.20, 16.50. W związku z ograniczoną liczbą miejsc w autobusach obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc na adres e-mail: info@mhk.pl.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale