Krakowskie biblioteki pod lupą

Biblioteka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ubiegłym roku wykonano badania na temat krakowskich bibliotek. Tak powstał raport „Biblioteka Kraków. Rozwój sieci miejskich bibliotek publicznych”. We wszystkich filiach przeprowadzono badania inwentaryzacyjne i zrealizowano prawie 600 wywiadów z mieszkańcami naszego miasta.

Konsultacje i badania dotyczące miejskich bibliotek publicznych przeprowadzono od sierpnia do listopada 2016 roku. Oprócz wywiadów, badań inwentaryzacyjnych czy warsztatów partycypacyjnych z bibliotekarzami i czytelnikami, wykonano badania „digital focus group” związane z użytkownikami, którzy wykorzystują internet w swoich czytelniczych praktykach.

Czytelnicy zadowoleni?

Jak wynika z raportu, czytelnicy są na ogół zadowoleni, że filie bibliotek w większości są gęsto rozmieszczone w miejskiej przestrzeni. Jest to szczególnie istotne, ponieważ mieszkańcy zazwyczaj wypożyczają książkę do domu. Respondenci zaznaczyli jednak, że podstawą rozwoju bibliotek są zbiory, które powinny być nie tylko dostępne, ale również aktualne. Nie można zapomnieć o różnych udogodnieniach, jak i usługach usprawniających ich działanie.

Kiedy Biblioteka Kraków rozpoczęła swoją działalność, niektórzy czytelnicy zgłaszali problemy związane z funkcjonowaniem katalogu sieci bibliotek. Proces scalania bibliograficznych baz rozpoczął się w czerwcu 2016. Obecnie zostały one przejęte w hosting, a producent oprogramowania, firma Sokrates z Poznania, rozpoczęła prace nad połączeniem katalogów. Wówczas rzecznik placówki tłumaczył to „przetwarzaniem tysięcy danych”.

– Jest to pierwsza tego typu operacja w Polsce, przeprowadzana na tak dużej bazie danych bibliograficznych, obejmującej 424 582 opisy bibliograficzne 1 200 000 woluminów książek, audiobooków i dokumentów elektronicznych. Oznacza to przetwarzanie tysięcy danych – tłumaczył w rozmowie z LoveKraków.pl Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

Prace mają się zakończyć do końca marca, a do tego czasu czytelnicy mogą korzystać z multiwyszukiwarki znajdującej się na portalu Kraków Czyta. Kolejne prace będą związane z poprawą jakości katalogu.

Filie nieprzystosowane

Raport ujawnił również, że wiele krakowskich placówek nie jest wystarczająco przystosowana do potrzeb osób o specjalnych potrzebach, nawet pomimo lokali zmodernizowanych wewnątrz. Chodzi głównie o wygląd zewnętrzny, który według respondentów ma nie zachęcać do wejścia.

Autorzy raportu, czyli pracownicy Małopolskiego Instytutu Kultury podkreślają, że biblioteki powinny być multifunkcyjne, a nie tak, jak ma to miejsce do tej pory – monofunkcyjne, czyli oferujące jedynie wypożyczanie zbiorów.

Biblioteka podzielona na trzy

Czytelnicy zaproponowali również, aby sama biblioteka została podzielona na trzy części – Biblioteka Kraków jako centrum czytelnictwa i siedziba administracyjna, biblioteki dzielnicowe o odpowiednio dużej powierzchni, realizujące m.in. literackie, społeczne i edukacyjne wydarzenia oraz biblioteki pierwszego kontaktu, czyli mniejsze placówki pełniące przede wszystkim funkcje wypożyczalni.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale