Krakowskie dni rycerstwa

fot. materiały prasowe

Wraz z końcem wakacji Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zamyka cykl „Średniowiecze da się lubić”. Wisienką na torcie będą Krakowskie dni rycerstwa, które odbędą się w ostatni sierpniowy weekend w Barbakanie.

W wakacyjne soboty i niedziele odbywały się spotkania z rzemieślnikami oraz warsztaty i spacery po historycznych szlakach w naszym mieście. Teraz nadszedł czas na bliskie spotkanie z późnośredniowiecznym rycerstwem. Akcja będzie trwać cały weekend w godzinach 12:00-17:30.

– W te dni w Barbakanie będzie sporo wystawców. Zobaczymy stoiska rzemieślnicze, w których będzie można obserwować produkcję rycerskiego ekwipunku – zapowiada Iwona Stankiewicz z Działu Promocji MHK. – Natomiast rekonstrukcje walk pokaże grupa z Rzeszowa. 

Nie tylko dla dzieci

Akcja „Średniowiecze da się lubić” była pomyślana jako empiryczna lekcja historii dla najmłodszych. Podczas tematycznych warsztatów dzieci, które regularnie uczęszczały na weekendowe zajęcia, samodzielnie wykonywały dla siebie rekonstrukcje średniowiecznych zbroi. Finałem tego ma być konkurs „Mały rycerz”. – Konkurs wygrają te dzieci, które wykonały dla siebie najlepsze zbroje. Zwycięzcy zostaną w Barbakanie uroczyście pasowani na rycerzy – zapowiada Iwona Stankiewicz. – Nie wprowadzaliśmy w tym zakresie ograniczeń, więc wygra każde dziecko, które włożyło serce w wykonanie swojej zbroi – dodaje.

Jednak, jak zapowiadają organizatorzy, Krakowskie dni rycerstwa nie są wydarzeniem skierowanym wyłącznie do dzieci. Kontakt z żywą historią zainteresuje nie tylko pasjonatów rekonstrukcji, ale również studentów kierunków humanistycznych i wszystkich osób ciekawych wrażeń. – Tak naprawdę może przyjść każdy. Chodzi o to, by zetknąć się z historią naszego miasta – wyjaśnia Iwona Stankiewicz.

Warto zaznaczyć, że inicjatywa będzie oscylować wokół pełnego i późnego średniowiecza, zatem zobaczymy rzemiosło i uzbrojenie od XIII po XV wiek. Wstęp na wydarzenie nie jest dodatkowo płatny i zawiera się w standardowej cenie biletu do Barbakanu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto