Krakowskie licea i technika w czołówce najlepszych polskich szkół

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego oraz Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności to szkoły z serca Małopolski, którym w ogólnopolskim „Rankingu Liceów i Techników 2018” poszło najlepiej. W swoich kategoriach zajęły czwarte miejsce. Dyrektorzy placówek nie kryją zadowolenia.

2186 liceów ogólnokształcących oraz 1743 techników wzięła w tym roku pod lupę Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, tworząc prestiżowe już zestawienie, podsumowujące poziom kształcenia ponadpodstawowego w Polsce - „Ranking Liceów i Techników 2018”.

W ogłoszonym spisie 500 najlepszych polskich liceów i 300 najlepszych polskich techników 2018 roku, szkoły średnie w Małopolsce wypadły korzystnie.

Jak podają twórcy rankingu, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników, oprócz pozostałych trzech wskaźników, „Perspektywy” zwróciły również uwagę na wyniki egzaminu zawodowego.

Najlepszym liceum w rankingu okazało się XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina, natomiast wśród techników, prym wiodło Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Kustronia w Nowym Sączu.

W pierwszej dziesiątce najlepszych polskich szkół – dwie z Krakowa

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego oraz Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności to te krakowskie szkoły, które w rankingu wypadły najlepiej - w swoich kategoriach zajęły 4. miejsce.

– Bardzo cieszymy się, że nasza szkoła pnie się w górę W zeszłym roku zajęliśmy szóste miejsce, w tym roku jest to już miejsce czwarte. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć - zarówno dyrekcja, jaki i nauczyciele - i będziemy robić wszystko, żeby w przyszłości znaleźć się w rankingu jeszcze wyżej – komentuje wicedyrektor V LO w Krakowie Zdzisława Niewińska.

Satysfakcji z pozycji nie kryje także Paweł Kucharczyk, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie. – Jesteśmy zadowoleni. W dalszym ciągu jest to ścisła czołówka najlepszych szkół zawodowych – techników w kraju – przyznaje.

Ilość uczniów w szkole vs. wynik rankingu

Dyrektorzy zwycięskich szkół z serca Małopolski podkreślają, że o pozycji w rankingu często decyduje liczba uczniów, którzy uczęszczają do danej placówki – im większa, tym trudniej zdobyć wysokie miejsce.

– Oczywiście miło jest, kiedy zajmuje się pierwsze czy drugie miejsce, takie jak dotychczas szkoła zajmowała. Warto jednak podkreślić, że jesteśmy najliczniejszą szkołą, jeżeli chodzi o liczbę uczniów i maturzystów spośród pierwszej setki, czy nawet dwusetki szkół, które zostały sklasyfikowane w rankingu. W związku z tym nieco trudniej jest niektóre wskaźniki, decydujące o ostatecznej pozycji szkoły „ciągnąć” w górę – tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie i zaznacza, że metodologia rankingu i podrankingów odnosi się do liczby uczniów w szkole. Przykładowo w przypadku podrankingu olimpijskiego, w którym ilość uczniów zdobywających tytuły laureata czy finalisty konkursów lub olimpiad jest odnoszona do liczby uczniów szkoły w danym roku szkolnym.

W podobnej sytuacji jest V LO w Krakowie.

– Mamy bardzo dużą liczbę uczniów. Algorytm nie pozwala na to, żeby prześcignąć te szkoły, które tę liczbę uczniów mają wielokrotnie mniejszą. Jest to spore wyzwanie – podkreśla Zdzisława Niewińska, wicedyrektor liceum.

„Nie pracujemy pod ranking

Wyniki tegorocznego, ogólnopolskiego spisu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych, dla tych z Krakowa, nie wiele różnią się od tego, ogłoszonego w zeszłym roku. Zarówno w przypadku jednej i drugiej, pozycja w rankingu zmieniła się o dwa miejsca. V LO zaliczyło awans – z szóstej lokaty – na czwartą, natomiast Technikum Łączności nr 14 – spadek. Z drugiego miejsca podium spadło na czwartą pozycję.

– Szczerze powiedziawszy, mamy spory dystans do wyników rankingów. Owszem, pozycja szkoły w rankingu przekłada się na aspekt marketingowy, ale nie dajemy się zwariować. Nie pracujemy „pod ranking” – wyznaje dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie Paweł Kucharczyk. – Widzimy pewne rezerwy, których „zagospodarowanie” może sprawić, że szkoła uzyska wyższe miejsce w rankingu. Póki co jesteśmy zadowoleni. Nauczyciele pracują, tak dobrze i odpowiedzialnie jak pracowali. Staramy się, aby przede wszystkim uczniowie osiągali jak najlepsze rezultaty - zdawali maturę – najlepiej w 100%, podobnie jak egzaminy zawodowe. A jeśli to przełoży się na wyższe pozycje w rankingu – to będzie dla nas dodatkową gratyfikacją – podsumowuje. 

Jak poradziły sobie inne krakowskie szkoły średnie?

W pierwszej setce rankingu najlepszych liceów ogólnokształcących znalazły się jeszcze cztery krakowskie szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego (28. miejsce), VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Reja (53. miejsce), II LO im. Króla Jana III Sobieskiego (67. miejsce) i VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego (77. miejsce).

Jeśli chodzi o krakowskie technika, to oprócz Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności Krakowskie, w pierwszej setce „Rankingu Liceów i Techników 2018” uplasowało się Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie, które zajęło 11. miejsce.

Na dalszych pozycjach pojawiły się następujące krakowskie szkoły: Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4 (101. miejsce), Technikum Odzieżowe nr 18 (124. miejsce), Technikum Inżynierii Środowiska nr 13 (162. miejsce), Technikum Gastronomiczne nr 11 w ZSG nr 2 (176. miejsce) Technikum Budowlane nr 1 w ZS Budowlanych nr 1 (192. miejsce) oraz Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 im. T. Kościuszki (198. miejsce).

20 najlepszych liceów XX-lecia

W tym roku „Perspektywy” obchodziły jubileusz. Z związku z tym, utworzyły również szczególną listę 20 najlepszych liceów w 20-leciu Rankingu. Uwzględnione zostały w nim miejsca szkół w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących Perspektywy (lata 2011-2018) oraz wybrane najlepsze siedem miejsc w Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim Perspektywy (lata 1999 -2010).

Dwie szkoły z Krakowa znalazły się w tym szczególnym spisie. V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego zdobyło brązowy medal, a I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego – 18. miejsce.

Kraków kontra reszta Małopolski

Wśród 100 najlepszych małopolskich liceów, 32 z nich to te z Krakowa. W pierwszej dziesiątce natomiast, uplasowało się aż siedem krakowskich ogólniaków: V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Reja, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego, VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego, VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza oraz LO Zakonu Pijarów im. ks. St. Konarskiego.

Co do krakowskich techników, sytuacja przedstawia się nieco gorzej – 15 z nich znalazło się w najlepszej setce, a w pierwszej dziesiątce pojawiły się jedynie dwie szkoły: wspominane już wcześniej Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności oraz Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3.