Krakowskie lotnisko bezpieczniejsze

fot. SG w Balicach

Straż Graniczna stacjonująca w Balicach wzbogaciła się o nowoczesnego robota pirotechnicznego. 315-kilogramowa maszyna ma wysięgnik o długości 3 metrów w pionie i 2,5-metra w poziomie. – Nowy robot podniesie poziom bezpieczeństwa na lotnisku – powiedział ppłk SG Stanisław Laciuga,  komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Na lotniskach całego świata pozostawione bez opieki bagaże i podejrzane przedmioty są poważnym źródłem zagrożenia bezpieczeństwa. W tym roku na podkrakowskim lotnisku było ich blisko 150. Każdy z nich może być źródłem potencjalnego zagrożenia bombowego i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony pirotechników.

–  Taki robot w sytuacjach zagrożenia życia będzie dla nas olbrzymim wsparciem, podniesie 50-kilogramowy bagaż, a nawet potrafi odciągnąć pirotechnika lub pojazd ze strefy bezpośredniego zagrożenia, nie narażając innych osób – podkreśla kapitan SG Artur Moskalik.

Do tej pory Balicach funkcjonariusze mogli używać przenośnej prześwietlarki rentgenowskiej, antywybuchowych kombinezonów, beczki pirotechnicznej i robota pirotechnicznego o mniejszych gabarytach i możliwościach.

– Naszym wspólnym celem jest dbanie o bezpieczeństwo Polaków. Właśnie dlatego zdecydowałem się przekazać straży granicznej kolejne urządzenie, które podniesie poziom bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym w Balicach – stwierdził Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale