Krakowskie Muzeum Armii Krajowej wyróżnione w konkursie „Lider Dostępności”

fot. Krzysztof Kalinowski

Siedziba muzeum przy ul. Wita Stwosza 12 została wyróżniona w kategorii obiekt zabytkowy. Inwestycja pokazuje, że możliwe jest udane połączenie zabytkowej architektury, nowoczesnych trendów w muzealnictwie z przestrzenią przyjazną osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

Celem organizowanego od 2016 roku plebiscytu, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Integracja, jest promocja najlepszych rozwiązań architektonicznych uwzględniających potrzeby osób niepełnosprawnych. Siedziba muzeum mieści się w dawnych wojskowych magazynach zaopatrzenia. Przestrzeń zrewitalizowana w latach 2009 – 2012 zyskała windy, podjazdy i szerokie przejścia. Jak mówi Tomasz Pisarzewski ze Stowarzyszenia Integracja, zaadaptowanie zabytkowej architektury do nowych celów jest szalenie trudne. – To było najtrudniejsze w tej inwestycji, gdyż każda ingerencja mogła zaburzyć zabytkowy charakter budynku. To, co doceniliśmy, to także reorganizacja przestrzeni. Muzeum zlokalizowane jest w samym centrum miasta, a jednak nieco na uboczu, ale to przestało być barierą – wyjaśnia.

Nie tylko „wózkowicze”

Pisarzewski podkreśla, że Muzeum AK jest przyjazne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. – Odchodzimy od mitu podjazdu dla „wózkowiczów”, jest wiele rodzajów niepełnosprawności, nie tylko ta ruchowa. W krakowskiej placówce odnajdą się wszyscy – niewidomi i niedowidzący, ci na wózkach, a także głusi i niedosłyszący – zaznacza. Niepełnosprawni znajdą więc repliki eksponatów do dotykania czy audiodeskrypcję trasy stworzonaą z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku.

Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Nagrody wręczał Prezydent Andrzej Duda, który objął przedsięwzięcie swoim patronatem. W pierwszej edycji wyróżnienie w kategorii obiekt zabytkowy zdobyły krakowskie Sukiennice.