Krakowskie obchody święta państwowego. Sprawdź program [INFORMATOR]

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Oficjalne wydarzenia związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości potrwają w Krakowie przez cały weekend. W programie jest m.in. piknik wojskowy, bieg, koncert czy defilada.

Sobota

W sobotę 10 listopada o godzinie 13.00 na Rynku Głównym w Krakowie rozpocznie się piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”. W programie – pokaz sprzętu wojskowego i występy artystyczne. Będzie też można skosztować wojskowej grochówki, wystąpi również orkiestra wojskowa, a na najmłodszych uczestników pikniku czekać będą gry i zabawy.

Ok. godz. 15.00 na rynku zakończy się także bieg na sto kilometrów, który trwał będzie od wczesnych godzin porannych.

Na godzinę 16.00 planowany jest rekord wspólnego śpiewania Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Tekst pieśni będzie wyświetlany na telebimie.

Końcowym punktem pikniku będzie uroczysty capstrzyk (odśpiewanie hymnu narodowego, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów przy Wieży Ratuszowej, odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego), który rozpocznie się o godz. 16.30.

10 listopada odbędzie się też druga edycja gier miejskich „Ocalić od zapomnienia”, które wystartują o godz. 13.00 na Rynku Głównym. Do udziału w grach organizatorzy zapraszają 3-6 osobowe zespoły (w szczególności rodziny z dziećmi), które staną się „patrolami” rozwiązującymi liczne zadania, rozsiane po całym mieście. Wśród nich nie zabraknie pytań o marszałka Piłsudskiego, zadań sprawnościowych, taktycznych i manualnych. Uczestnikom gier pomagać będą specjalne mapki oraz inne materiały, które każdy uczestnik otrzyma na starcie.

Sobotnie obchody zakończy wydarzenie pt. „Płomień Niepodległości”, które rozpocznie się o godz. 17.00. Najpierw w hali głównej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wystąpi orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego, po czym pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego zostaną złożone wieńce i tam nastąpi uruchomienie instalacji „Płomień Niepodległości”. Wówczas to na Kopcu Kościuszki rozbłyśnie płomień pamięci: dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi (z 1918 i 2018 r.), które płonąć będą do końca roku 2018.

O godz. 19.00 w sobotę w hali TG „Sokół” odbędzie się jeszcze koncert pieśni patriotycznych „Od marzeń do niepodległości”, podczas którego usłyszymy m.in. takie utwory jak „Szli do Polski”, „Nadzieja” czy „Patriotyzm”.

Niedziela

Uroczystości w niedzielę 11 listopada rozpoczną się o godzinie 9.30 na Powiślu przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej, gdzie nastąpi uroczyste złożenie kwiatów. O godzinie 10.00 w Katedrze Wawelskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego. Po mszy na Wzgórzu Wawelskim rozdawane będą flagi państwowe. Zostały one uszyte przez osadzone w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie z ogromnej, ponad dwukilometrowej biało-czerwonej flagi, którą można było zobaczyć 2 maja, w ramach bicia rekordu na najdłuższą flagę narodową.

O godzinie 12.00, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”, całą Polskę połączy wspólny śpiew „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn narodowy zabrzmi też na Wawelu.

Na Wzgórzu Wawelskim uformowany zostanie pochód patriotyczny, który skieruje się na plac o. Adama Studzińskiego, gdzie przy Krzyżu Katyńskim zostaną złożone kwiaty. Dalej, ulicami miasta, pochód dojdzie na plac Jana Matejki. Tam, około godziny 12.45, rozpoczną się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczy odznaczenia państwowe oraz przekaże akty nadania obywatelstwa polskiego. Na koniec uroczystości nastąpi złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz tradycyjna defilada.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus