Krakowskie orkiestry bez miejsca na próby?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za kilka lat na Grzegórzkach powstanie Centrum Muzyki, które będzie m.in. zapleczem dla najważniejszych artystycznych zespołów takich jak Sinfonietta Cracovia czy Capella Cracoviensis. Podczas posiedzenia komisji kultury radni zwrócili uwagę, że trzeba rozwiązać problem z miejscem do prób.

Czy krakowskie orkiestry powinny bezpłatnie korzystać z sal Centrum Kongresowego Ice? Między innymi nad tym zastanawiali się radni uczestniczący we wtorkowym posiedzeniu komisji kultury.

– Płacimy za utrzymanie orkiestr, za nasze podatki powstało Centrum Kongresowe – powiedziała radna Małgorzata Jantos. – Dlatego uważam, że powinny bezpłatnie korzystać z obiektu. Poza tym bilety na takie koncerty byłyby tańsze, a teraz orkiestry wynajmują za spore sumy sale.

Jednak jak zauważył radny Adam Kalita, problemem nie są koncerty, a miejsca, w których mogłyby się odbywać próby zespołów.

„Próby to duży problem”

Ze stwierdzeniem Kality zgodził się Robert Piaskowski, zastępca dyrektora ds. programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego. Przyznał, że jednym z utrudnień na pewno jest kwestia dostępności obiektu – w tej chwili jest wynajęty niemalże na cały rok.

– Musimy pamiętać, że Centrum Kongresowe powstało, aby rozruszać politykę kongresową miasta – przyznaje. – Trudno nie zgodzić się z tym, że problem nie tkwi w samych koncertach, ale miejscach do prób. Jeśli chodzi o koncerty, płacimy orkiestrom za występ. Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis są obecne odpłatnie na każdym naszym festiwalu. Trudno założyć, że kupujemy usługi muzyczne od orkiestr, a sami przekazujemy im nieodpłatnie miejsca do prób.

Trzeba czekać na Centrum Muzyki

Problem ten za kilka lat rozwiąże Centrum Muzyki, które powstanie na Grzegórzkach. Docelowo będą w nim stworzone sale koncertowe z zapleczem dla zespołów artystycznych takich jak m.in. Capella Cracoviensis czy Sinfonietta Cracovia. Przypomnijmy, że współtworzyć tę przestrzeń będzie również nowa siedziba Akademii Muzycznej.

Jak poinformowała dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Olesiak, pod koniec roku ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny związany z obiektem.

– Jesteśmy na etapie wstępnego programu funkcjonalno-użytkowego, jeśli chodzi o pełne zbadanie potrzeb naszych orkiestr. Przesyłamy do końca czerwca materiał do urzędu marszałkowskiego, a następnie, w oparciu o ten materiał i dodatkowe badania przeprowadzone na tym terenie, będzie ogłoszony konkurs architektoniczny pod koniec roku. Myślę, że do połowy przyszłego roku będzie rozstrzygnięty – przyznała.

Szacowany koszt inwestycji ze strony miasta to 100 mln zł.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale