Kronika kryminalnych zdarzeń i spacer po Berlinie. Zapowiada się literacka wiosna

fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Spotkania z poezją i 100-lecie urodzin Zuzanny Ginczanki, wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia to tylko niektóre z literackich wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie w Krakowie. Wielbiciele literatury będą mogli również wymienić się publikacjami podczas akcji Drugie Życie Książki.

Nadchodzące dni upłyną w Krakowie pod znakiem literackich wydarzeń. Chociaż Światowy Dzień Poezji przypada dopiero 21 marca, już wcześniej odbędzie się kilka wydarzeń poświęconych poezji. Od 8 do 9 marca będziemy świętować 100-lecie urodzin Zuzanny Ginczanki, wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, której tragiczne losy związane były z naszym miastem. Wydarzenie organizowane przez Fundację Miasto Literatury i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliży twórczość Ginczanki i w symboliczny sposób o niej przypomni.

–  Dla mnie Ginczanka jest inspirującą poetką. Stąd też szczególnie ważne jest dla mnie odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26, gdzie ukrywała się w czasie wojny. To bez wątpienia będzie dla nas moment niezwykły i wzruszający. W ten symboliczny sposób upamiętnimy ją i przywrócimy pamięć o niej – mówi Sylwia Papier z Wydziału Polonistyki UJ, jedna z organizatorek wydarzenia.

Tablica zostanie wmurowana w miejscu, w którym poetka ukrywała się w czasie wojny i skąd została wyprowadzona przez Gestapo.

Spacer po Berlinie

9 marca w Goethe-Institut odbędzie się dyskusja o książce Jacoba Heina „Berlin”, w której autor opisuje ulegające nieustannym przemianom miasto i przygląda się jego mieszkańcom. Czytając książkę, każdy może doświadczyć przedstawianej miejskiej przestrzeni i poczuć się jak uczestnik wydarzeń, a dzięki temu trafić nawet do jednej z licznych knajpek na Alexanderplatz. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.15.

Kolejnym interesującym wydarzeniem dla fanów literatury będzie zapewne wieczór poezji Marka Wawrzyńskiego, na który zaprasza Biblioteka Kraków. Krakowski poeta, prozaik i tłumacz zaprezentuje wiersze pochodzące z tomików: „Na stronach” „Katalog”, „Wiersze”, „Znaczki polskie”, „Na marginesach”. W trakcie wieczoru nie zabraknie czytania fragmentów powieści „Ulisses”. Początek o godzinie 18.00.

Książka otrzyma drugie życie

W marcu fani literatury będą mogli nie tylko uczestniczyć w wieczorach poezji czy dyskusjach, ale również wymienić się książkami. Pomoże w tym akcja Drugie Życie Książki, która odbędzie się 19 marca w Pawilonie Powiśle 11. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek.

- Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem można wymieniać tylko na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów – informują organizatorzy.

Początek o godzinie 15.00.

Literackie spotkanie z policjantem

28 marca o godzinie 18.00 w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida odbędzie się spotkanie z policjantem Andrzejem Chytkowskim, który tworzy kronikarski zapis najbardziej interesujących kryminalnych zdarzeń w Krakowie. Warto przypomnieć, że Gaja Grzegorzewska, Aleksandra Zielińska, Marcin Świetlicki, Maryla Szymiczkowa, to tylko niektóre współczesne nazwiska i pseudonimy autorów powieści bardziej lub mniej kryminalnych, których akcja rozgrywa się w Krakowie.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale