Kryminalny Conrad wychodzi z cienia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

O Josephie Conradzie znowu będzie głośno. W tym roku przypada 160. rocznica urodzin pisarza, a Kraków ma zamiar świętować ją podczas warsztatów kryminalnych, spacerów literackich pokazów filmowych i lekcji czytania.

Nadchodząca jesień należy do Conrada. Josepha Conrada. Jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy powróci w wielkim stylu, a Kraków będzie świętował jego okrągłą, bo 160. rocznicę urodzin. Motywem przewodnim będzie podróż, która rozpoczęła się dla niego w Polsce i zaprowadziła w odległe miejsca na świecie.

Conrad i jego krakowskie sekrety

Nie zabraknie akcentów krakowskich, w końcu Korzeniowskiego sporo z naszym miastem łączyło. Tablica zamieszczona na budynku przy ul. Poselskiej 12 upamiętnia miejsce, w którym mieszkał ze swoim schorowanym ojcem Apollem Nałęcz-Korzeniowskim. Natomiast na Plantach, na skrzyżowaniu ul. Pijarskiej i Sławkowskiej, znajduje się literacka ławka, będąca częścią projektu „Kody miasta”.

W urodzinowym programie na pewno warto zwrócić uwagę na dwuczęściowe warsztaty z autorami kryminałów.

– Uczestnicy przygotują w ich trakcie profesjonalne teksty pod kątem publikacji – zdradza Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Sekrety pisarskie zdradzi również Filip Modrzejewski, który prowadzi m.in. kryminalną serię w wydawnictwie W.A.B.

Filmowo i radiowo

Oprócz warsztatów w Kinie pod Baranami odbędzie się również „Conradowski przegląd filmowy”. W repertuarze znalazły się propozycje takie jak „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, „Pojedynek” Ridleya Scotta czy dokument Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki „Ja, który mam podwójne życie… czyli dylemat Josepha Conrada”. Nie zabraknie również tradycyjnych spacerów literackich. Tym razem każdy będzie mógł odkrywać ślady pisarza na krakowskich ulicach, w tym Poselskiej, św. Anny czy Floriańskiej.

Oprócz tego w Radiu Kraków zaplanowano słuchowisko „Serce ciemności”, na podstawie nowego przekładu Jacka Dukaja. Reżyserką przedsięwzięcia jest Małgorzata Warsicka.

W programie również lekcje czytania promujące czytelnictwo wśród młodzieży oraz warsztaty dla dzieci.

Niepokojący festiwal i nowy region świata

Przypomnijmy, że pod koniec października w Krakowie rozpocznie się kolejna edycja Conrad Festival. Tegoroczna odsłona ma wzbudzić we wszystkich „niepokój”.

– Chcemy rozmawiać o współczesnych niepokojach na świecie, o niespokojnych ruchach jednostek i zbiorowości, o gwałtownych emocjach, domagających się rozładowania i lękach dotyczących niejasnej przyszłości, która, jak sto lat temu, w czasach Conrada, zaczyna już roztaczać swój czarny cień nad nami – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu prof. Michał Paweł Markowski

Motyw przewodni został zaczerpnięty z tomu Conrada zatytułowanego „Tales of Unrest”.

To tyle literatury, czas na sztukę. Od 9 września Bunkier Sztuki zaprasza na dwie nowe wystawy, a jedna z nich odwołuje się do słynnego „Jądra ciemności”, które po dziś dzień inspiruje wizualnych artystów. W przestrzeni „Nowego regionu świata” zobaczymy prace prezentujące liczne wątki związane z kolonializmem.

– Cała chmura zdarzeń i perspektyw z nim związanych do dziś funkcjonuje i wpływa na nasze życie – zwraca uwagę Olga Stanisławska, kuratorka wystawy. – Przykład? Cena t-shirtu w sklepie, cena benzyny, migracje, nasz stosunek do uchodźców i ostatecznie nasze ludzkie uczucia związane z mieszkaniem na tej samej planecie. Dodam, że wpisuje się w to również picie kawy czy herbaty.

News will be here