Krzysztof Penderecki zainspirował Akademię Muzyczną do zmian

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uczelnia ogłosiła konkurs na nową identyfikację wizualną. – Kompozytor zmieniał muzyczny świat. Dziś zmieniamy nasz wizerunek, pamiętając o naszych korzeniach i definiując nowe cele – mówi prof. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego.

Uczelnia od 1 stycznia 2021 roku nosi imię Krzysztofa Pendereckiego. To właśnie patron zainspirował Akademię Muzyczną do zmian m.in. w kwestii nowego spojrzenia na artystyczną i naukową działalność.

Ich początkiem ma być nowa identyfikacja wizualna uczelni. W poniedziałek Akademia Muzyczna ogłosiła konkurs, którego zwycięzcę mamy poznać początkiem czerwca.

– Znajdujemy się jako uczelnia w punkcie zwrotnym. Od 1 września 2020 Akademia ma nowe władze, a od 1 stycznia 2021 – patrona w osobie Krzysztofa Pendereckiego, z którym wielu z nas miało okazję współpracować, od niego uczyć się. Wspólnym wysiłkiem przedstawicieli wszystkich grup naszejsSpołeczności określamy na nowo strategię wizerunkową i priorytety Akademii na najbliższe lata – zaznacza prof. Wojciech Widłak, rektor AMKP.

Rektor uczelni dodaje, że Penderecki zmieniał muzyczny świat. – Dziś my zmieniamy nasz wizerunek, pamiętając o naszych korzeniach i definiując nowe cele, nowe horyzonty działania – mówi.

W jury konkursu – oprócz rektora – znaleźli się m.in. Małgorzata Sternal (prorektor ds. studentów i relacji zewnętrznych AMKP), Antek Korzeniowski (plakacista i projektant grafiki użytkowej), Izabela Błaszczyk (dyrektor KBF), Władysław Pluta (profesor w Katedrze Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, plakacista), Kuba Sowiński (wykładowca komunikacji wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, projektant grafiki użytkowej) i Marcin Wolny (współzałożyciel i dyrektor kreatywny Studia Otwartego).

Zgodnie z regulaminem konkursu, nowa identyfikacja ma zostać wdrożona jesienią 2021 roku.

Pogrzeb wybitnego kompozytora za rok

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku.

Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. W 2012 roku został nazwany przez dziennik The Guardian „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.

W związku z pandemią koronawirusa, msza pogrzebowa Pendereckiego miała miejsce 2 kwietnia 2020 roku i miała charakter zamknięty. Po nabożeństwie urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie.

Ma tu pozostać do czasu państwowych uroczystości w Panteonie Narodowym.

Jak poinformował Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, uroczystość odprowadzenia urny z prochami kompozytora do Panteonu Narodowego odbędzie się 29 marca 2022 roku.

News will be here