Krzysztofory w nowej odsłonie. Wielki remont pałacu trwa

Krzysztofory zmienią się nie do poznania fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Pałacu Krzysztofory praca wre. Trwa wielki remont wschodniego skrzydła budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do odnowionego oddziału Muzeum Krakowa zwiedzający wejdą pod koniec 2020 roku.

Stała ekspozycja „Kraków od początku i bez końca”, kawiarnia, sklepik, biblioteka z czytelnią czy sale edukacyjne – to czeka na odwiedzających Pałac Krzysztofory po zakończonych pracach remontowych, które rozpoczęły się pod koniec maja 2018. To już ostatni element tej remontowej układanki, bo wschodnie skrzydło zostanie „dopasowane” do zmodernizowanych już wcześniej skrzydeł zachodniego i Jagiellońska.

Co do tej pory udało się zrobić?

Od czerwca do końca 2018 roku trwały m.in. prace rozbiórkowe i odkrywkowe, a od piwnic po poddasze powstały nowe stropy. Z przestrzeni budynku zniknęły ściany działowe, pogłębiono część pomieszczeń piwnic, a na poddaszu powstała antresola.

Przeprowadzone w zasypowych warstwach kolebek badania pozwoliły na odkrycie detali architektonicznych z okresu średniowiecza. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zezwolił na montaż szklanego stropu i szklanego szybu windowego.

– Opracowano koncepcję odtworzenia polichromii w gabinecie na III piętrze. Uzgadniano z Wojewódzkim Konserwatorem zabytków procedury związane z konserwacją elementów architektonicznych, polichromii, zabytkowej stolarki itp. Trwają prace związane z aranżacją wystawy – mówi Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy Muzeum Krakowa.

Koncepcja do oceny

Niebawem mamy poznać gotowy projekt aranżacji wystawy, którą zobaczymy w Pałacu Krzysztofory.

– Do końca marca firmy New Amsterdam i Arkona mają przesłać wizualizacje wystawy i pomieszczeń Miejsc Żywej Pamięci Miasta, które następnie będą ocenione przez zespół muzeum – mówi Haczewski.

Prace budowlano-remontowe zakończą się w 2020 r. Pod koniec 2020 r. zostanie otwarty dla zwiedzających. Koszt wszystkich prac to 34 173 306,86 zł netto (w tym środki POIŚ (85%) 29 047 310,83 zł i miasta (15%) 5 125 996,03 zł).

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus