Księżyc spłynie Wisłą

Księżyc fot. Organizator

„Dar krakowian dla pomorzan” to tytuł projektu krakowskiego artysty Bartolomeo Koczenasza, który chce Wisłą spławić wielką rzeźbę Księżyca z Krakowa do Gdańska.

W piątek tradycyjny wiślany galar z instalacją na pokładzie zacumował przy bulwarze pod Wawelem. Koczenasz zaprasza wszystkich krakowian do współtworzenia dzieła, które zostanie pokryte archiwalnymi zdjęciami z ich życia. Chętni mogą przesyłać portrety i zdjęcia z rodzinnych archiwów mailem.

Rejs

Pomiędzy 16, a 21 lipca będzie można wspólnie z artystą nanieść zbiorową fotografię na powierzchnię Księżyca. Tydzień później łódź, na której oprócz Miesiąca zaokrętują się Koczenasz i zaprzyjaźnieni artyści – m.in. Cecylia Malik i Tomasz Gotfryd, wyruszy w miesięczny rejs na Pomorze. Rzeźba będzie pokazywana w mijanych miejscowościach, między innymi w Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym i w Warszawie.

Cel – Stocznia Cesarska

Ostatecznie rzeźba spocznie w gdańskiej Stoczni Cesarskiej, gdzie zawiśnie na dźwigu. Stocznia Cesarska to postindustrialna przestrzeń, podobna do krakowskiej Cygarfabryki przy ul. Dolnych Młynów. W czasie pobytu rzeźby pomorscy artyści będą organizować wystawy i wydarzenia poświęcone Księżycowi.

Projekt nawiązuje do historii Wisły jako szlaku tranzytowego przez Polskę w minionych wiekach. Będzie okazją by przypomnieć kilka znamiennych sytuacji historycznych, takich jak płynący Wisłą powtórny kondukt pogrzebowy Juliusza Słowackiego w 1927 roku czy ratowanie skarbów Wawelu w czasie Kampanii Wrześniowej.

comments powered by Disqus