Kto chce prohibicji w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Strona kościelna i miasto, a przynajmniej urzędnicy wraz z radnymi PO nie widzą potrzeby wprowadzania prohibicji podczas Światowych Dni Młodzieży. Jednak Jacek Majchrowski przyznał, że były naciski ze strony rządowej, aby zakazać sprzedaży alkoholu w ostatni tydzień lipca.

Ewa Korbut z biura prasowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży stwierdziła, że podczas żadnych ŚDM na świecie nie wprowadzano prohibicji i również teraz nie ma takiej potrzeby.  – Komitet organizacyjny nie występował do władz miasta o ustalenie prohibicji – podkreśla Korbut.

Krakowscy politycy również nie wyrażają takiej potrzeby. Choć w 2014 roku mówili inaczej.  – Przy okazji każdej wizyty papieża w naszym mieście wprowadza się zakaz sprzedaży alkoholu. Tym razem będzie tak samo – stwierdził w grudniu 2014 roku Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Przypomnijmy, że okresowy zakaz sprzedaży alkoholu w Krakowie może wprowadzić rada miasta lub Rada Ministrów poprzez rozporządzenie. Pytanie, co planują politycy szczebla centralnego? Paweł Majewski, pełnomocnik rządu ds. ŚDM stwierdził, że z relacji wojewody Józefa Pilcha wynikło, że to Jacek Majchrowski zadał pytanie w tej sprawie.

– Po stronie rządowej takiej inicjatywy nie było. Z uwagą wsłuchujemy się w głosy, które płyną z Krakowa i z pewnością wszystkie weźmiemy pod uwagę – mówi Paweł Majewski.

Potrzebna prohibicja w czasie ŚDM?

Michał Drewnicki, radny Prawa i Sprawiedliwości: Uważam, że nie powinna zostąc wprowadzona. Różnie z tym bywało, ale raczej nikt z biorących udział w imprezie nie będzie się upijał. Natomiast ci, którzy to planują, zaopatrzyliby się wcześniej. Tak uchwała o wprowadzanie prohibicji spowodowałaby jeszcze więcej niepotrzebnego szumu wokół Światowych Dni Młodzieży. Należy jednak zwrócić uwagę, aby policjanci i strażnicy miejscy zwracali szczególną uwagę na miejsca, gdzie zazwyczaj dochodzi do łamania prawa i picia alkoholu w miejscach publicznych.

Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta, Platforma Obywatelska: To wydarzenie duchowe, więc niech lepiej ludzie sami decydują w jaki sposób oddać szacunek. Myślę, że wiele osób stwierdzi, aby przez ten czas nie spożywać alkoholu, ale są też tacy, którzy piją wino do obiadu i uważają to za coś normalnego. Nie ma co o tym dyskutować.

 

comments powered by Disqus