Kto powalczy o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej?

fot. pixabay.com

„Lucyfer zwycięża”, „Psalmy”, „Zimna książka”, „Kord” i „Druga ręka”. Autorzy tych poetyckich tomów powalczą o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, która zostanie przyznana już po raz szósty. Zwycięzcę poznamy 9 czerwca podczas Festiwalu Miłosza.

Tym razem Nagroda im. Wisławy Szymborskiej będzie przyznana w dwóch kategoriach, nie tylko dla najlepszej książki polskojęzycznej, ale i obcojęzycznej.

– Nagroda będzie przyznana już po raz szósty. Jej status został skonstruowany zgodnie z tym, co poleciła w testamencie Szymborska – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.

Znamy już laureatkę drugiej z wymienionych kategorii – została nią Linn Hansen za tom „Przejdź do historii” w przekładzie Justyny Czechowskiej. Autorka i tłumaczka otrzymają po 50 tys. zł.

„Lucyfer zwycięża‚, „Psalmy” czy „Druga ręka”?

Jeżeli chodzi o najlepszą polską książkę poetycką, szansę na zdobycie nagrody mają Wojciech Bonowicz („Druga ręka”), Julia Fiedorczuk („Psalmy”), Natalia Malek („Kord”), Marta Podgórnik („Zimna książka”) i Ilona Witkowska („Lucyfer zwycięża”). Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Terenu Prywatnego.

Nagroda po raz kolejny zostanie wręczona podczas Festiwalu Miłosza. – Dlaczego połączyliśmy te wydarzenia? Chcieliśmy wrócić do symbolicznych korzeni Szymborskiej i Miłosza, którzy wspólnie organizowali spotkania poetów Wschodu i Zachodu. Ważne dla nas jest to, że w trakcie wydarzeń możemy pokazać interesujących poetów i poetki, zarówno poprzez grupę nominowanych, jak i naszych festiwalowych gości – mówi Beata Czajkowska, współzałożycielka Fundacji Miasto Literatury.

comments powered by Disqus