Kto zagra na juwenaliach?

Juwenalia fot. Krzysztof Kalinowski

Wiadomo już, kto zagra na tegorocznych juwenaliach. Przy jakiej muzyce będą bawić się krakowscy studenci? – Formuła imprezy jest przygotowywana co roku najczęściej przez nowe ekipy. Trafiamy do dużej grupy nowych ludzi, którzy studia dopiero zaczynają. Prezentujemy im program, o którym wiemy, że będą z niego zadowoleni – mówi Marcin Wiśniewski, dyrektor Juwenaliów Krakowskich 2015. – Grają duże, jak i małe zespoły, wyłonione w trakcie przeglądów studenckich. Jest także duży koncert przy Piastowskiej, w trakcie którego występują najpopularniejsze wśród studentów kapele.

Wtorek (5 maja)

W klubie Studio zagra Maleo Reggae Rockers. Założony w 1997 roku przez Dariusza „Maleo” Malejonka zespół ma na koncie cztery płyty: „Za-Zu-Zi”, „Reggaemova”, „Addis Abeba” i „Rzeka dzieciństwa”. Za tę ostatnią grupa otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Hip-Hop/R&B/Reggae.

Na scenie plenerowej pod klubem Żaczek wystąpi Cała Góra Barwinków. Grupa powstała w 2002 roku w Kłobucku. Zespół prezentuje muzykę reggae i ska, którą można posłuchać na płytach „Cała Góra Barwinków”, „24 godziny” i „Kocham kłopoty”. Nazwa kapeli pochodzi od tytułu tomiku poezji Jerzego Harasymowicza. Znakiem rozpoznawczym CGB jest rozbudowana i wysunięta na pierwszy plan sekcja dęta.

Zaśpiewa także Marika i Spokoarmia. Urodzona w 1980 toku wokalistka porusza się w muzyce z pogranicza gatunków reggae, dancehall, soul oraz funk. Artystka była dwukrotnie nominowana do Fryderyków w kategorii Album Roku Hip-Hop/R&B/Reggae, a także do Superjedynek w kategoriach Płyta Pop i Wokalistka. Z zespołem Spokoarmia nagrała płytę „Momenty”.

Na scenie pojawi się tez Vavamuffin – istniejący od 2003 roku zespół reggae. Grupa intensywnie koncertuje w kraju i za granicą (m.in. USA, Etiopia, Włochy), wydała także sześć płyt: „Vabang!”, „Dubang!”, „Inadibusu”, „Przystanek Woodstock”, „Mo' Better Rootz” i „Solresol”.

Środa (6 maja)

W klubie Studio pojawi się Ania Dąbrowska – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Znana z programu „Idol” zadebiutowała albumem „Samotność po zmierzchu”, po którzm nagrała kolejne: „Kilka historii na ten sam temat”, „W spodniach czy w sukience”, „Ania Movie”, „Bawię się świetnie”. Artystka ma na koncie cztery platynowe płyty.

Przed Żaczkiem tego dnia wystąpi Fisz Emade. Grupa została założona w 2002 roku przez dwóch braci: producenta muzycznego i instrumentalistę Piotra „Emade” Waglewskiego oraz rapera i wokalistę Bartosza „Fisza” Waglewskiego. Zespół wykonuje szeroko pojętą muzykę hip-hopową, której można posłuchać na płytach „F3, „Wielki ciężki słoń”, „Na rzywo w mózgach” oraz „Mamut”.

Czwartek (7 maja)

W czwartek odbędzie się Wielki Juwenaliowy Koncert Plenerowy. Zagra na nim nieznany jeszcze laureat Dachoofka Festival. Wystąpi także COMA – zespół założony w Łodzi w 1998 roku. Wokalistą jest Piotr Rogucki. Grupa nagrała płyty: „Pierwsze wyjście z mroku”, „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków”, „Hipertrofia”, „Excess”, „bez tytułu” i „Don't Set Your Dogs On Me”.

Na scenie pojawi się także Enej. Istniejący od 2002 roku zespół wykonuje muzykę z pogranicza folku, ska i szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej. Grupa nagrała sześć płyt: „Ulice”, „Folkorabel”, „Enej – Przystanek Woodstock”, „Folkhorod” oraz „Paparanoja”. Na Festiwalu TOPtrendy2014 Enej zajął II miejsce w kategorii Najlepiej Sprzedająca się Płyta w 2013 roku.

Zaśpiewa również Kamil Bednarek – wokalista wykonujący muzykę reggae znany z programu rozrywkowego „Mam Talent”. Nagrał płytę „Jestem…”. W latach 2008-2012 był wokalistą formacji Star Guard Muffin, obecnie zespół sygnowany jest jego nazwiskiem.

Z kolei na scenie plenerowej przed klubem Żaczek zagości rap. Wystąpi Leszek Kaźmierczak, czyli Eldo – polski raper i autor tekstów, były członek zespołu Grammatik. Na koncie ma płyty „Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę”, „Eternia”, „Człowiek, który chciał ukraść alfabet”, „27”, „Nie pytaj o nią”, „Zapiski z 1001 nocy”, „Live in Warsaw 2012” oraz „Chi”. Eldo współpracował z wieloma artystami, również spoza sceny hip-hopowej, jak Leszek Możdzer czy Monika Brodka.

Zagra też B.O.K Band. Grupa powstała w 2007 roku, a jej założycielami byli raper Jarek „Bisz” Jaruszewski, producent muzyczny Rafał „Oer” Skiba oraz wokalista Karol „Kay” Tomas. Obecnie zespół gra w ośmioosobowym składzie, łącząc artystyczne indywidualności, muzyków i instrumentalistów.

Na scenie pojawi się duet Sokół i Marysia Starosta, który ma na koncie dwie płyty „Czysta brudna prawda” i „Czarna biała magia”. Marysia Starosta to piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, poruszająca się w gatunkach pop, R&B, soul i hip-hop. Sokół (Wojciech Sosnowski) w 2011 roku otrzymał II miejsce na liście najlepszych polskich raperów według magazynu „Machina”.

Piątek (8 maja)

Przed Klubem Żaczek zagra Krzysztof Zalewski, znany też jako Zalef. Zwycięzca drugiej edycji programu „Idol” nagrał dwie solowe płyty: „Pistolet” i „Zelig”. Wokalista reprezentuje szeroko pojętą muzykę rockową. Nie tylko śpiewa, ale również komponuje i gra na gitarze. Jest także członkiem zespołów Japoto i Muchy.

Pojawi się także Pablopavo z zespołem Ludziki. Razem nagrali płyty „Telehon”, „10 piosenek” i „Polor”. Pablopavo (Paweł Sołtys) to jeden z pierwszych wokalistów śpiewających raggamuffin po polsku. Został także w 2014 roku laureatem Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Popularna.

Dla krakowskich studentów zaśpiewa także Monika Brodka. Urodzona w Żywcu artystka, zwyciężczyni trzeciej edycji „Idola”, nagrała trzy płyty: „Album”, „Moje piosenki” i „Granda”. Wykonuje szeroko pojętą muzykę pop.

Sobota (9 maja)

Na scenie plenerowej pojawi się Piotr Piasecki, czyli Bajzel – grający i śpiewający rocka artysta, mający na koncie trzy autorskie płyty: „Bajzel”, „Miłośnij” i „GinkKO”. Grał na gitarze barytonowej i basowej w grupie Pogodno, obecnie działa w duecie z Jackiem Szymkiewiczem, o nazwie Babu Król.

Zaprezentuje się także grający muzykę alternatywną zespół Lao Che, który nagrał siedem albumów: „Gusła”, „Powstanie Warszawskie”, „Gospel”, „Prąd stały/Prąd zmienny”, „Soundtrack”, „Koncerty w Trójce. Volume 10” i „Dzieciom”. Nazwa pochodzi od jednej z postaci z filmu „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”.

Na scenie pojawi się także grupa Strachy na Lachy. Utworzony w 2002 roku przez Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego i Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza inspiruje się muzyką rockową, folkiem, ska, punkiem i reggae. Wydał płyty: „Strachy na Lachy”, „Piła tango”, „Autor”, „Zakazane piosenki”, „Dodekafonia”, „Dekada”, „!TO!”.

Niedziela (10 maja)

Na koniec imprezy zaprezentują się dwa zespoły. Pierwszy z nich, Muchy, to rockowa kapela powstała w 2004 roku w Poznaniu. Nagrała cztery albumy: „Terroromans”, „Notoryczni debiutanci”, „Chcecicospowiedzieć” oraz „Karma market”.

Drugi zespół, Happysad, to rockowa grupa, działająca od 2001 roku. Ma na koncie płyty: „Wszystko jedno”, „Podróże z i pod prąd”, „Nieprzygoda”, „Mów mi dobrze”, „Ciepło/zimno” i „Jakby nie było jutra”. Wokalistą jest Jakub Kawalec.