Którędy wzdłuż autostrady? Nowa droga ma pomóc lotnisku

fot. Archiwum

Zarząd Dróg Wojewódzkich szuka firmy, która przygotuje koncepcję przeniesienia drogi wojewódzkiej 774 na przeciwną stronę autostrady A4. Dzięki temu ruch w rejonie Kraków Airport ma zostać znacznie usprawniony.

O rozpoczęciu przygotowań do tej inwestycji informowaliśmy w maju. Chodzi o budowę nowego odcinka drogi przebiegającego wzdłuż autostrady, ale po jej wschodniej stronie, więc na terenie Krakowa.

Dzięki nowej drodze ruch lokalny i tranzytowy, który dziś przebiega tuż przy lotnisku, mógłby przenieść się w inne miejsce, rozładowując korki w rejonie lotniska i ułatwiając tym samym dojazd do portu lotniczego.

– To, w jaki sposób funkcjonuje transport na lotnisko, w dużej mierze ma wpływ na ocenę lotniska przez pasażera – mówiła nam Monika Pabisek, rzecznik Kraków Airport, podkreślając równocześnie, że inwestycja, o którą lotnisko stara się od lat, pomogłaby nie tylko pasażerom, ale też pracownikom portu czy firmom zlokalizowanym wokół niego. Samo lotnisko nie ma jednak bezpośredniego wpływu na układ komunikacyjny poza swoim terenem.

Czy i jak

Pod koniec lipca Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpisał przetarg na przygotowanie koncepcji takiej drogi. Dopiero po jej przygotowaniu byłoby wiadomo, którędy mogłaby przebiegać i jakie mieć dokładne parametry. – Celem zamówienia jest stwierdzenie zasadności oraz ocena skutków realizacji nowego układu drogowego (…), identyfikacja ewentualnych problemów realizacyjnych, oszacowanie kosztów inwestycyjnych oraz negatywnych oddziaływań w przypadku realizacji poszczególnych wariantów inwestycji – czytamy w dokumentach.

Przedłużenie nowej drogi

Województwo czeka na zgłoszenia firm do 3 września. Komplet dokumentów chciałoby mieć gotowy w listopadzie przyszłego roku, włącznie z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej.

Projektant miałby przygotować cztery różne wersje inwestycyjne. Jedna jest wskazana wprost: jako przedłużenie na północ wybudowanej niedawno drogi pomiędzy ulicami Mirowską i Księcia Józefa aż do węzła Balice I.

Na razie nie padają jeszcze żadne wiążące deklaracje co do terminów realizacji inwestycji.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus