Kulminacja rekrutacji

Collegium Novum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kandydaci na studia na UJ i AGH już wiedzą, czy zostali przyjęci. Kilka dni stresu jeszcze przed tymi, którzy chcą dostać się na Politechnikę Krakowską, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Rolniczy. Potem będą mieć kilka dni na uzupełnienie dokumentów.

– Witamy 9826 nowych studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego! – można było przeczytać w sobotę na profilu uczelni na Facebooku. Ci, którzy w elektronicznym systemie rekrutacji wyczytali pomyślną dla siebie wiadomość, mają teraz kilka dni na dopełnienie formalności. Muszą między 13 a 16 lipca złożyć w swoich jednostkach wszystkie potrzebne dokumenty. Po tym czasie okaże się, ile miejsc na studiach zostało jeszcze wolnych i ile osób można przyjąć w drugiej turze rekrutacji.

Ci, którzy dostali się na Akademię Górniczo-Hutniczą, mieli o kilka dni stresu mniej. Uczelnia ogłosiła wyniki w środę. Najwięcej, bo aż osiem osób walczyło o jedno miejsce na kierunku mechatronika. Kolejne wśród najbardziej obleganych to informatyka (6,9), informatyka i ekonometria (6,2), ekologiczne źródła energii (5,6), informatyka stosowana (5,5) i budownictwo (5,4). Czas na złożenie dokumentów nowi studenci mają do 20 lipca.

Jeszcze czekają

Większość osób chcących studiować na Politechnice Krakowskiej nie wie jeszcze, czy im się udało. Wiedzą natomiast, z iloma osobami rywalizują o miejsce. Na najbardziej popularną informatykę na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki ubiega się 5,7 razy więcej osób, niż przygotowano miejsc. Oblegane są też kierunki informatyczne na innych wydziałach uczelni. O jedno miejsce na kierunku automatyka i robotyka walczy średnio 4,3 osoby, na kierunku inżynieria biomedyczna – 4,1, a gospodarka przestrzenna – 3,8. Większość list zostanie opublikowana we wtorek, na razie ogłoszono tylko listę przyjętych na Wydział Architektury. Łącznie uczelnia przygotowała 3310 miejsc na studiach pierwszego stopnia, na 25 kierunkach.

Uniwersytet Ekonomiczny ogłosi listę przyjętych w poniedziałek, 13 lipca. Na początku tygodnia werdykt poznają też kandydaci na studia na Uniwersytecie Rolniczym – z wyjątkiem tych, którzy chcą studiować architekturę krajobrazu i muszą jeszcze we wtorek przejść egzamin z rysunku. Na Uniwersytecie Pedagogicznym nie ma jednego terminu ogłoszenia wyników, poszczególne jednostki mają odrębne harmonogramy. Tam też jednak wkrótce wszyscy chętni poznają już decyzję w swojej sprawie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale