Kulturalne kombinacje w Nowej Hucie

NCK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ten weekend kolejna edycja Zajrzyj do Huty, w której udział wezmą muzea, domy kultury czy biblioteki. W ramach wydarzenia odbędzie się m.in. Kombinat Kultury, podczas którego można zapoznać się z ofertą programową Nowohuckiego Centrum Kultury i wziąć udział w licznych zajęciach. Warto zaplanować wizytę w Muzeum PRL-u czy budynku „Z” Centrum Administracyjnego dawnego kombinatu. 

Nowa Huta znowu bez tajemnic. Przed nami kolejna, dziesiąta już edycja Zajrzyj do Huty, w której ramach można wziąć udział w licznych wydarzeniach. Na dobry początek sprawdźmy, co przygotowało dla mieszkańców Nowohuckie Centrum Kultury.

Kombinat propozycji

Placówka swoje podwoje dla odwiedzających otworzy o godzinie 11.00. W trakcie Kombinatu Kultury odbędzie się wiele zajęć pokazowych, w których można wziąć udział bezpłatnie. Zajęcia taneczne, warsztaty teatralne, plastyczne, fotograficzne, językowe czy muzyczne to tylko niektóre propozycje. Nie zabraknie wystaw i koncertów – wieczorem, o godzinie 19.00 na Scenie NCK wystąpi zespół Mikromusic.

– Do NCK na koncerty, spektakle czy kabarety przybywają mieszkańcy całego miasta i okolicznych miejscowości. Nasza placówka jest dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta – w przeciągu kilku czy kilkunastu minut można do nas dotrzeć tramwajem, autobusem czy samochodem – mówi Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Co więcej, do „Enceku” przyciągnie nie tylko oferta kulturalna. Przed budynkiem pojawią się food trucki, a chętnych do spróbowania różnych pyszności na pewno nie zabraknie. Będzie również możliwość zrobienia sobie zdjęć w punkcie NCK selfie point i fotobudce.

Muzeum PRL-u zaprasza do podziemi

Teraz przenieśmy się do Muzeum PRL-u. Zwiedzający będą mogli odwiedzać placówkę od godziny 10.00. Przez cały weekend będzie można zobaczyć projektornię i na co dzień niedostępne podziemia dawnego kina Światowid. W programie jeszcze m.in. Look at New Look, czyli obejrzyjże polską ceramikę upolowaną przez „Szpeje”, oprowadzanie kuratorskie po wystawie W jedną stronę. Marzec ’68 czy warsztaty plastyczne dla dzieci.

Przez pustynię i puszczę do Mordoru

Oddział Dzieje Nowej Huty również zachęca do odwiedzin. W programie zwiedzanie wystawy Stale o Nowej Hucie, spacer Przez pustynię i puszczę do Mordoru, spacery po dzielnicy, a wśród nich spacer ulicą Bulwarową.

– Ulica Bulwarowa to najpiękniejsza, a zarazem najbardziej nieodkryta ulica Nowej Huty. Na trasie spaceru zobaczymy: dom Franciszka Ptaka, socrealistyczne szkoły (w tym popularną „Budowlankę”), domy zbudowane według projektu Franciszka Adamskiego, Zalew Nowohucki, miejsce, gdzie stał pierwszy nowohucki teatr Nurt, jedne z najstarszych ogródków działkowych oraz będziemy szukać elementów architektury modernistycznej. Oprowadza Maria Wąchała-Skindzier. Start sprzed sklepu Lidl (ul. Kocmyrzowska 2B) – czytamy na stronie MHK.

Przejść się będzie można również szlakiem street artu, a podczas spaceru zobaczyć murale i mozaiki. Przez dwa dni odbędą się autokarowe wycieczki Śladami zapomnianego dziedzictwa Nowej Huty.

Cały program jest dostępny na oficjalnych stronach poszczególnych instytucji oraz na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1909949992639671/

Zaglądamy do dawnego kombinatu

„Zajrzeć” będzie można również do krakowskiego oddziału ArcelorMittal i budynku „Z” Centrum Administracyjnego dawnego kombinatu (tutaj obowiązują wcześniejsze zapisy). W Mogile będzie można zwiedzić opactwo oo. Cystersów i drewniany kościół św. Bartłomieja. Szykuje się też odpoczynek w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Wisła”. Nową Hutę będzie można też poznać z perspektywy kajaka podczas spływu Dłubnią.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale