Kwietniowy rozkwit literatury

fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Już w przyszłym tygodniu w Krakowie rozpoczną się Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”, a z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na placu św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki.

W stolicy Małopolski zapowiada się najbardziej literacki weekend roku. Od 22 kwietnia będzie można wziąć udział w spotkaniach związanych z literaturą, nabyć interesujące publikacje w przystępnych cenach czy uczestniczyć w pikniku w zieleni.

Kiermasz na początek

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia, na placu św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki. Kameralny targ rozpocznie się już dzień wcześniej.

Swoją ofertę zaprezentują antykwariusze i bukiniści nie tylko z naszego miasta, ale i z regionu. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, wykładach i pokazach introligatorskich. Nie zabraknie dobrego jedzenia – na każdego czeka kawa i przekąski.

–  Ta cykliczna, plenerowa impreza promuje ideę drugiego obiegu literatury i przypomina, że dobra książka nie ma daty ważności – mówi Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Przez weekend od godziny 11.00 do 18.00 zaprezentują się antykwariaty takie jak Abecadło, Hulaj Pole, Suszek, 451 stopni i Świat w Tunelu, księgarnia komiksowa Fankomiks, podgórska Szafa Pełna Książek oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej. Nie zabraknie spotkań, pokazów i warsztatów.

–  Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak obsługiwać prawdziwy powielacz białkowy do kopiowania opozycyjnej prasy z lat 80. i nauczą się zszywać artystyczne notesy Rebook – dodaje Nowak.

W programie również znalazły się warsztaty rysowania komiksów, czytanie bajek w przez grupę z Księgarni pod Globusem, wykład o powojennej literaturze mesjanistycznej oraz okolicznościowy spacer po krakowskich antykwariatach, który poprowadzi Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego.

„Książka i Róża”

Ostatni kwietniowy weekend upłynie również pod znakiem Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Każdego roku w  wydarzeniu bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całego województwa.

– Chcemy udowodnić, że książka to doskonały prezent, aby pokazać, że kogoś doceniamy – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. – Oczywiście promujemy czytelnictwo, a takie inicjatywy przyczyniają się do tego. Zajęcia związane z literaturą przyciągają osoby niezainteresowane czytaniem, które później stają się naszymi czytelnikami na długie lata.

W niedzielę przed Wojewódzką Biblioteką Publiczną odbędzie się Literacki Piknik Rodzinny. W planach są warsztaty z bum bum rurkami i projekty wykonywane techniką découpage’u. 24 kwietnia odbędzie się spotkanie z Beatą Bochińską oraz warsztaty „Jak pisać krytycznie” z Jarosławem Czechowiczem.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale