Łącznica połączyła dwa nowe przystanki. Zobacz, jak je budowano [ZDJĘCIA]

Już od 10 grudnia podróżni będą wygodnie podróżować po łącznicy i oczekiwać na pociągi na dwóch nowoczesnych, zadaszonych obiektach, wyposażonych w ławki, windy i schody ruchome. Nowe przystanki zaplanowano tak, by umożliwiały zintegrowanie kolei z transportem miejskim.

Kraków Zabłocie

W ramach budowy łącznicy dawny peron został przesunięty o 50 metrów w stronę Wisły. Powstały dwa perony o długości 200 m, a pod torami hala przystankowa. Bezpośrednio z hali podróżni wejdą na perony tradycyjnymi schodami lub przy wykorzystaniu schodów ruchomych i czterech wind.

Zmieniło się też otoczenie w rejonie przystanku. Przebudowany został układ dróg: powstała nowa droga łącząca ul. Zabłocie ze skrzyżowaniem ul. Przemysłowej i Lipowej. W pobliżu przystanku przygotowano parking oraz zatoki autobusowe, co zapewni lepsze zintegrowanie z transportem miejskim.

Kraków Podgórze

Przystanek został przysunięty do skrzyżowania ulic Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej, a także podwieszony pomiędzy estakadami łącznicy kolejowej Zabłocie – Krzemionki.

Obiekt składa się z dwóch części. Na górze, przy dwóch torach łącznicy jest 200 metrowy peron wyposażony w wiaty ławki i system informacji pasażerskiej, a na dole pod torami zaplecze techniczne i pomieszczenia dla obsługi podróżnych. Dzięki jego modernizacji i wyposażeniu m.in. w schody ruchome i windy, będzie wygodniejszy dla pasażerów, jak również przystosowany do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Bezpośrednio z przystanku będzie można dostać się do tramwaju czy autobusu. Nowopowstałe przejście podziemne ułatwia przejście z przystanku w rejon ulic Plac Przystanek/ Za Torem/ Lanckorońska. Na wprost wejścia do przystanku od strony ul. Wielickiej jest przystanek tramwajowy, a nieco dalej przystanek komunikacji autobusowej.

W sercu Podgórza

Nowy przystanek na łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki przyjął nazwę na Kraków Podgórze. Nazwa odnosi się do szerszego obszaru Krakowa, przez co ma być bardziej rozpoznawalna, ponadto wprost nawiązuje do podziału administracyjnego Krakowa.

Obiekt będzie ważnym miejscem przesiadkowym i turystycznym. Znajduje się w bliskości starego Cmentarza Podgórskiego a także niedaleko historycznego Kopca Krakusa, czy też słynnego Wzgórza Lasoty i Kościółka św. Benedykta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
reklama
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale