Lamus Teatralny staje się Domem Rzemiosł. Skąd te zmiany?

Lamus Teatralny staje się Domem Rzemiosł fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2016 roku przy ul. Radziwiłłowskiej otwarto Lamus Teatralny. Teraz placówka będzie funkcjonowała pod nową nazwą – Dom Rzemiosł. Jak informują przedstawiciele Teatru im. J. Słowackiego, poprzednia wprowadzała w błąd, odwołując się tylko do „statycznej” roli tego miejsca.

Sporo zmian, jeżeli chodzi o magazyn środków inscenizacyjnych Teatru im. J. Słowackiego. Lamus Teatralny przy ul. Radziwiłłowskiej 3 zamienia się w Dom Rzemiosł. Miesiąc po oficjalnym otwarciu w 2016 roku placówka została zamknięta.

Obecna dyrekcja teatru nie chce komentować sprawy, ale zaznacza, że po otwarciu na zwiedzających czeka interaktywna wystawa związana z historią Teatru im. Słowackiego, a jesienią zostanie otwarta kolejna, związana z rzemiosłem teatralnym autorstwa Małgorzaty Szydłowskiej, dodatkowo w Domu Rzemiosł będą odbywać się zajęcia i warsztaty kierowane do różnych grup wiekowych.

Kolejne otwarcie planowane jest już 29 kwietnia, a od tej pory placówka będzie czynna dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 12.00 – 18.00.

Co więcej, do Domu Rzemiosł będzie obowiązywać ten sam bilet co do teatru. Każdy widz z biletem zakupionym na spektakl będzie mógł odwiedzić dawny „Lamus”. Oddzielny bilet to koszt 5 złotych.

Skąd te zmiany?

Jak tłumaczy w rozmowie z LoveKraków.pl Marta Pawlik z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, dotychczasowa nazwa wprowadzała w błąd.

– Lamus odwoływał się wyłącznie do „statycznej”, „konserwatywnej” roli miejsca przy ul. Radziwiłłowskiej 3. A przecież nie chodzi o przechowywanie i magazynowanie, ale o to, aby ludzie zainteresowani teatrem mieli szansę od kulis dowiedzieć się, co składa się na proces tworzenia, co poprzedza gotowy spektakl – mówi.

Nasza rozmówczyni dodaje, że Dom Rzemiosł pokaże teatr jako zjawisko zmienne, żywo reagujące na społeczne potrzeby. W obiekcie nie zabraknie warsztatów, pokazów zaznajamiających z pracą aktorów, reżyserów czy scenografów i kostiumologów.

– Chodzi nam nie tyle o możliwość poszerzania wiedzy na temat sztuki teatralnej, ile o pobudzanie kreatywności w różnych dziedzinach, nie tak ściśle związanych teatrem, jak na przykład projektowanie ubioru – informuje Pawlik.

Trochę historii

Magazyn mieszczący się przy ul. Radziwiłłowskiej 3 to zabytkowy obiekt, który został wybudowany w 1896 roku według projektu architekta Rzymowskiego w stylu modernistycznym z neogotyckimi elementami w elewacji. W 1903 roku został wyposażony w instalacje wodno-kanalizacyjne, a dziesięć lat później w towarową windę. Budynek do 2010 roku pełnił funkcję magazynu dekoracji oraz wypożyczalni rekwizytów czy strojów.

Obecnie na pierwszym piętrze budynku znajduje się sala prób, a na ostatniej kondygnacji pracownie krawieckie, magazyn i wypożyczalnia kostiumów.

Przypomnijmy, że całkowity koszt prac związanych z powstaniem „Lamusa” to prawie 9,5 mln zł.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale