Leczenie kanałowe uratuje Twój ząb

Leczenie kanałowe, zwane także endodoncją, jest stosowaną już od kilkudziesięciu lat metodą leczenia schorzeń nerwu i miazgi zęba. Stale udoskonalana – jest niezwykle skutecznym sposobem na uratowanie zęba przed usunięciem.

Kiedy endodoncja jest konieczna?

Leczenie kanałowe jest konieczne w kilku przypadkach:

- kiedy nasze zęby cierpią na zaawansowana próchnicę,

- nerw został zakażony w wyniku poważnego uszkodzenia zęba lub jego złamania,

- w miazdze zęba obecny jest stan zapalny,

- zgorzel miazgi.

W przypadku powyższych problemów leczenie kanałowe zwykle okazuje się jedynym sposobem na uratowanie zęba. Za powstanie tych problemów odpowiedzialne są bakterie bytujące w naszej jamie ustnej. Do wnętrza zęba dostają się one poprzez nieleczone w porę ubytki w zębach lub szczelinami pomiędzy zębem a dziąsłem lub pomiędzy zębem a wypełnieniem. Stan zapalny to naturalna odpowiedź naszego organizmu na zakażenie, ale w każdym przypadku powinniśmy zgłosić się z nim do lekarza.

Przebieg leczenia

Endodoncja to zabieg wieloetapowy, niemożliwy do wykonania w czasie jednej tylko wizyty. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog znieczuli miejscowo operowany ząb Następnie nakłada wokół niego specjalny opatrunek, który zabezpiecza pacjenta przed odruchowym połykaniem stosowanych leków oraz resztek zainfekowanych tkanek. Dodatkowo zabezpiecza miazgę przed ponownym wnikaniem w nią bakterii.

Kolejno lekarz przystępuje do oczyszczenia zęba. Najpierw oczyszcza go mechanicznie przy zastosowaniu specjalnych mikropilników i wierteł. Pozbywa się w ten sposób resztek pokarmów i resztek zainfekowanych tkanek. Następnie ząb zostaje oczyszczony chemicznie. Dzięki temu usunięte zostają najmniejsze, niewidoczne gołym okiem, zanieczyszczenia. Stomatolog aplikuje do zęba specjalne substancje chemiczne i wzburza je przy pomocy fali ultradźwiękowej. To pozwala lekom na wniknięcie w każdą szczelinę zęba i daje maksimum skuteczności leczenia.

Kolejny etap procesu polega na założeniu tymczasowego wypełnienia, którego rolą jest zabezpieczenie zęba przed ponownym wniknięciem do niego zanieczyszczeń i bakterii. Wypełnienia wykonane są z materiałów bezpiecznych i dobrze akceptowanych przez organizm.

W ciągu najbliższych kilku tygodni należy ponownie udać się do lekarza, który założy docelowe, stałe wypełnienie zęba.

Leczenie kanałowe ma tę zaletę, że pacjent od razu po jego zakończeniu może wrócić do swego zwykłego trybu życia. Musi jedynie pamiętać o regularnej i poprawnej higienie jamy ustnej. Jej zaniechanie mogłoby zniweczyć efekty leczenia.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Wciąż pokutuje w nas przekonanie o bolesności leczenia zębów, w szczególności leczenia kanałowego właśnie. Chyba każdy z nas słyszał opowieści o pacjentach mdlejących z bólu w fotelu dentystycznym. I rzeczywiście, jeszcze kilkanaście lat temu leczenie kanałowe było bolesne. Obecnie jednak leki przeciwbólowe są tak skuteczne, że nie może być mowy o odczuwaniu jakiegokolwiek bólu w czasie zabiegu endodoncji.

Lekarz wykonujący zabieg z pewnością zadba o to, by pacjent nie odczuwał dyskomfortu w trakcie trwania zabiegu. Nie ma więc powodu do niepokoju.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zęby mogą wymagać zastosowania leczenia kanałowego, zgłoś się do jednej z najpopularniejszych klinik dentystycznych Beauty Dent  w Krakowie mieszczącej się przy ulicy Wrocławskiej. Taka lokalizacja zapewni Ci łatwy dojazd. Leczenie endodontyczne w Beauty Dent (http://beauty-dent.pl/oferta/leczenie-endodontyczne/)  to gwarancja zastosowania  nowoczesnych technik oraz materiałów i środków znieczulających, co zapewni Ci skuteczne i bezbolesne zabiegi.

Obecnie leczenie kanałowe możemy przeprowadzać przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu – tomografu komputerowego 3D i mikroskopu stomatologicznego. Znajdują się one na wyposażeniu nowoczesnych klinik dentystycznych, także Beauty Dent, i pozwalają na szybkie i wiarygodne postawienie diagnozy oraz osiągnięcie najwyższej skuteczności leczenia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale