Muzyka, książki i filmy do pobrania na... Rynku Głównym

"Legalna Kultura" fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia. Ponad 900 utworów w wersji cyfrowej można znaleźć na instalacjach Kultury na Widoku, które już od środy podróżują po Polsce. – Ludzie muszą uświadomić sobie, że warto korzystać z kultury w sposób legalny – przyznaje Kinga Jakubowska, Prezes Fundacji Legalna Kultura. Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich. – Kultura musi kosztować, a artyści muszą godnie żyć – dodaje Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury w Krakowie.

Kultura na Widoku to ponad 900 utworów skatalogowanych w pięciu kategoriach: Film, Muzyka, Książki, Gry, Historia w kulturze. Wśród tytułów znajdują się między innymi albumy muzyczne polskich artystów – Natalii Przybysz, Artura Rojka, Afromental, Meli Koteluk, Natalii Kukulskiej, Leona czy Voo Voo, literackie bestsellery takie jak powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego, czy audiobook według powieści Philipa K. Dicka „Blade Runner” z udziałem m.in. Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyry i Agnieszki Grochowskiej.

Legalnie nie tylko w miastach

Kultura na Widoku zawita również do mniejszych miejscowości. W lokalnych instytucjach kultury pojawia się plakaty w formacie B1. Odwiedzający będą mieli taki sam dostęp do oferty, jak mieszkańcy Krakowa czy innych miast. – Uznaliśmy, że nie będziemy snobami, a Legalna Kultura nie obejmie wyłącznie miast – mówi Kinga Jakubowska.  – Chcemy dotrzeć do małych miejscowości. Ludzie muszą uświadomić sobie, że warto korzystać z kultury legalnie. Chcemy wprowadzić nawyk korzystania z legalnych źródeł.

Według Piotra Metza, kryzys w branży muzycznej rozpoczął się w latach 90. – Otrzymałem wtedy kopiarkę płyt kompaktowych. Nikt nie wiedział wówczas, jaką lawinę to uruchomi. Rośnie kolejne pokolenie, które nie ma pojęcia o tym, że powinno się płacić za muzykę – dodaje.

Aktor Tomasz Schimscheiner przyznaje: - Walczymy o to, aby ludzie, którzy sięgają po sztukę, sięgali po nią legalnie.

Zaangażowanie artystów

W tegoroczną edycję Kultury na Widoku zaangażowało się blisko 80 artystów ze świata filmu, literatury i muzyki. Nagrali oni zapowiedzi do poszczególnych utworów. Nagrania to dowód na to, że zależy im na tym, aby wszyscy korzystali z legalnych źródeł.

Marcin Marten -Abradab, ma nadzieję, że angażowanie się artystów w tą akcję pomoże dotrzeć do młodszego pokolenia. – Oprócz uczciwego płacenia, chodzi również o dostępność. Moja płyta jest na przykład do ściągnięcia za darmo – mówi. – Chodzi również o to, aby wiedzieć, gdzie szukać artystów, którzy na fajnych zasadach, za darmo lub w rozsądnych cenach udostępniają swoją sztukę.

Kraków na Widoku

Mieszkańcy Krakowa będą mieli szansę skorzystać z oferty Kultury na Widoku w terminie od 28 maja do 11 października. – Przyznaję, ze jestem przeciwnikiem ustawiania na Rynku „różności”. Jednak kiedy przedstawiciele Fundacji Legalna Kultura poprosili mnie o umieszczenie instalacji, zgodziłem się od razu - mówi Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury. – Korzystanie z nielegalnych źródeł jest kradzieżą. Poza tym, kultura musi kosztować, a artysta godnie żyć.

Fundacja Legalna Kultura propaguje świadome uczestnictwo w kulturze. Popularyzuje korzystanie z kultury w sposób legalny, integruje środowiska twórców i odbiorców. Kształtuje poczucie odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości.

News will be here