Literackie ławki już jesienią w Nowej Hucie

Już jesienią w jednym z nowohuckich parków pojawią się ławki literackie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowa Huta już jesienią doczeka się literackich ławek w ramach projektu „Kody Miasta”. Pojawi się na nich wiele znanych nazwisk literatów związanych z największą krakowską dzielnicą. Ławki zostaną umiejscowione w jednym z nowohuckich parków.

Czas na kolejną odsłonę projektu „Kody Miasta”. Tym razem jesienią w jednym z nowohuckich parków zostanie odsłoniętych prawie dwadzieścia nowych literackich ławek, poświęconych literatom związanym z największą krakowską dzielnicą.

Przypomnijmy, że wcześniej pojawiły się w centrum miasta, a największa ich liczba znajduje się na Plantach. W 2015 roku w ramach specjalnej edycji projektu, towarzyszącego 25. Festiwalowi Kultury Żydowskiej, uhonorowano dwadzieścia postaci i miejsc związanych z literackim dziedzictwem Kazimierza.

– Teraz przyszedł czas na Nową Hutę, którą pragniemy nieco odczarować, walcząc przede wszystkim z mitem dzielnicy niebezpiecznej i zachęcając mieszkańców Krakowa oraz turystów do jej poznawania – mówi Anna Zygmunt z Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Jeszcze w sierpniu organizujemy spacer literacki po Nowej Hucie śladami jej fantastycznych, utopijnych kreacji literackich, ale też wielopoziomowej struktury i historii.

Na liście m.in. Kapuściński i Konwicki

Kto zostanie uhonorowany literacką ławką? Na liście znalazł się m.in. Ryszard Kapuściński, który jest autorem reportażu „To też jest prawda o Nowej Hucie” z 1955 roku, Tadeusz Konwicki, autor powieści „Przy budowie”  czy Hugo Kołłątaj, który mieszkał kiedyś w Krzesławicach oraz współczesny autor  „Dzielnicy obiecanej” Paweł Majka.

– Pozostałe nazwiska ogłosimy jesienią – dodaje Anna Zygmunt.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale