Lokalny browar z tradycją [Art. sponsorowany]

Lokalne browary coraz częściej zaczynają konkurować z wielkimi koncernami piwowarskimi. Niewiele jest jednak takich miejsc, które swoje piwo tworzą od kilkunastu lat. W Krakowie istnieje CK Browar – miejsce z wielką tradycją, które na stałe wpisało się w mapę miasta.

Tradycja popularnego „CK” sięga połowy lat 90. Wtedy powstał pierwszy i jedyny taki lokal w mieście, nawiązujący charakterem do cesarsko-królewskich tradycji. CK Browar to przede wszystkim miejsce z niesamowitą atmosferą, która pobudzana jest faktem, że na oczach gości warzone jest niepasteryzowane i niefiltrowane piwo, o unikalnym smaku.

Jak wygląda proces warzenia piwa w krakowskim CK Browarze? Zapraszamy do lektury!

Proces warzenia piwa zaczyna się od śrutowania, tj. mielenia słodu w śrutowniku. Zmielony słód nosi nazwę śruty słodowej, która następnie wsypywana jest do kadzi zaciernej, gdzie wcześniej przygotowana jest woda w odpowiedniej temperaturze i o odpowiedniej ilości. Mieszadła w kadzi zacierają słód, dzięki czemu do wody przedostają się związki enzymatyczne słodu. W ten sposób powstanie specjalny zacier, który poddawany jest procesowi filtracji.

Następnie dodawany jest chmiel, bez którego nie może obejść się najlepsze piwo. Dopiero po zmieszaniu z nim, następuje właściwe warzenie, które trwa maksymalnie ponad godzinę. Kolejnym kluczowym etapem jest proces fermentacji. Uzyskuje się go dzięki dodaniu drożdży, które tworzą alkohol i dwutlenek węgla.

Po zakończeniu kilkudniowej fermentacji, cały roztwór poddawany jest leżakowaniu, co trwa kilka tygodni. Co istotne, po jego zakończeniu i uzyskaniu idealnego aromatu i smaku, piwo przekazywane jest do specjalnych zbiorników, z których pompowane jest wprost na bar i do kufli gości CK Browar.

Spróbować tu możecie piwo jasne, ciemne, ingwer, weizen i miodowe oraz wiele innych piw pojawiających się sezonowo, ostatnio aipa, marzen i wiedeńskie. Smakoszom polecamy zwłaszcza kilkulitrowe rury, z których możecie sami nalewać sobie wyśmienite piwo wprost do kufli.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.ckbrowar.krakow.pl