Magia czerwonych serduszek znów zadziała? Wielki finał WOŚP w Krakowie

fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Czy tym razem padnie kolejny rekord? W ubiegłym roku krakowskie sztaby zebrały dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  prawie 1 920 400 zł. Kolejny, 26. już finał nie ominie naszego miasta. W programie znalazło się wiele wydarzeń, m.in. koncerty, V Bieg Wielkich Serc czy MotoOrkiestra. Będzie się działo!

W najbliższą niedzielę, 14 stycznia, po raz kolejny słynne czerwone serduszka opanują Polskę. Przed nami 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zbiórka zostanie przeznaczona na zakup urządzeń dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

W ubiegłym roku w całym kraju zebrano 105 570 801, 49 zł, z czego blisko 1 920 400 zł pochodziło z krakowskich sztabów. Czy w tym roku możemy liczyć na kolejny rekord? Okazji do pomocy w naszym mieście na pewno nie zabraknie, a kwestować w różnych punktach Krakowa będzie 2336 wolontariuszy.

– Będzie to przede wszystkim zbiórka na oddziały neonatologii, ponieważ w Polsce jest podział na trzystopniowe oddziały – z czego pierwszy i drugi są oddziałami podstawowymi, a trzeci specjalistyczny. W związku z tym, bardzo często wcześniaki rodzące się na pierwszym oddziale muszą być transportowane na ten ostatni. To ryzyko i chcemy temu zapobiec poprzez przekazanie dodatkowego sprzętu oddziałom podstawowym – mówi Grzegorz Szura, szef sztabu WOŚP przy Gazecie Krakowskiej.

Co w mieście?

Od samego rana będzie można wybrać się na Rynek Główny, gdzie odbędą się m.in. nauka pierwszej pomocy, licytacje i oczywiście koncerty – te rozpoczną się jednak o 16.15. Na scenie zlokalizowanej pomiędzy Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha wystąpią Batalion d’AMour, Killsorrow, Pull the Wire, Krzywa Alternatywa, Elektryczne Gitary, Enej. Zakończenie przewidziano na 21.00. Nie zabraknie również słynnego „światełka do nieba”.

– Tym razem, podobnie jak w 2017 roku, odchodzimy od dużego pokazu fajerwerków. „Światełkiem” będzie pokaz laserowy – informuje Magdalena Łukasik, zastępca dyrektora ds. marketingu Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Rynek nie będzie jedynym centrum wydarzeń. W niedzielę na ślizgawkę na placu Wolnica będzie można wejść po wrzuceniu dowolnego datku do puszki WOŚP. Lodowisko będzie czynne w godzinach 10.00 – 15.00 oraz 17.30 – 22.00. W trakcie przerwy będzie miała miejsce konserwacja lodu i próba formacji Walley Ice Story, która o 16.30 wystawi autorską bajkę o św. Mikołaju. Następnie chętni będą mogli wziąć udział w lekcjach jazdy na łyżwach i konkursach. Będzie można wprawić się w dobry nastrój – a to za sprawą występów stan-up, które odbędą się w pobliskim namiocie. Początek o 18.00.

Warto wybrać się również pod centrum handlowe M1. Już po raz kolejny solidną dawkę wrażeń zapewni MotoOrkiestra. Na fanów motoryzacji i nie tylko czekają motocykliści, drifterzy, rajdowcy, paralotniarze oraz zabytkowe motocykle i samochody. Każdy będzie mógł zobaczyć repliki najpiękniejszych samochodów rajdowych i wziąć udział w licytacjach i koncertach.

O godzinie 9.18 z Dworca Głównego w trasę Kraków – Wadowice ruszy pociąg. Podróżni, którzy wsiądą na pokład Impulsa obsługiwanego przez Koleje Małopolskie, mogą liczyć na sporo niespodzianek. W czasie przejazdu wystąpią Wues-wus, ElendeS i Voda.

Krakowski finał WOŚP na pewno rozrusza liczne grono mieszkańców. Już po raz szósty odbędzie się Bieg Wielkich Serc – uczestnicy będą mieli do pokonania 5 km.

Nie będą narzekać fani dobrego kina. W Agrafce odbędzie się specjalny pokaz filmu „Maudie”. Początek o godzinie 14.00.

Do charytatywnego grania dołączył również Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. O godzinie 17.00 przy ul. Lubelskiej 25 wystąpi Michał Król. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorzy proszą jednak o zapisanie się na wydarzenie i przyniesienie darów na WOŚP. Po koncercie na wszystkich czeka poczęstunek.

Do zobaczenia w Sukiennicach

Finał WOŚP to również okazja do zwiedzenia stałych wystaw prezentowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie.  Od kilku lat jeden ze sztabów WOŚP znajduje się właśnie w Sukiennicach. Jak podkreśla Łukasz Gaweł, wicedyrektor  MNK, historia tej współpracy jest o wiele dłuższa…

–  Na przełomie 2006 i 2007 roku WOŚP przekazała instytucji trzy defiblyratory i zorganizowała szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Do dziś korzystamy z tego sprzętu. W Sukiennicach będziemy gościli wszystkich kwestujących – mówi Gaweł.

Przykładowo w Gmachu Głównym będzie można zobaczyć bezpłatnie Galerię „Broń i Barwa w Polsce” i Galerię Rzemiosła Artystycznego.

Oprócz wymienionych wydarzeń odbędą się również licytacje. Wśród propozycji znajdzie się kolacja przygotowana przez Ewę Wachowicz, obraz Andrzeja Mleczki „Wino, kobiety i śpiew”, motor wykonany ze stali nierdzewnej, udział w eskorcie Wisły Kraków podczas jednego z meczów ligowych, koszulka reprezentacji Polski z Euro 2016 z podpisami całej kadry oraz kartka z autografem Czesława Miłosza, przekazana przez Konsulat Francuski.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale