Magia opery zaklęta w czternastu koncertach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

18 stycznia rozpoczyna się festiwal Opera Rara, który potrwa trzy tygodnie. Na krakowskich scenach odbędzie się czternaście koncertów. Wydarzenie zainauguruje spektakl „Le Carnaval Baroque” w wykonaniu Le Poème Harmonique.

Karnawał pod znakiem opery? Dlaczego nie. Już 18 stycznia rozpoczyna się Opera Rara, która powraca w nowej, festiwalowej formule. Cykl przerodził się w trzytygodniowy festiwal, mający miejsce w czasie kojarzonym z największą liczbą operowych premier. Dlatego też publiczności zostanie zaprezentowana różnorodność opery na przestrzeni czterech stuleci.

Odpowiedź na głosy publiczności

–  Wydarzenie nie rezygnuje z pokazywania tego, co dotychczas stanowiło o marce festiwalu i zawsze było sercem cyklu – największych dzieł operowych, rekonstruowanych w zgodzie z duchem epoki przez najwybitniejszych przedstawicieli wykonawstwa historycznego – tłumaczy Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Od 2017 roku w Krakowie pojawią się semi-opery z zaznaczoną symbolicznie scenografią, kostiumami i uwydatnioną aktorską grą. Nie zabraknie jednak pełnych wersji scenicznych. Wszystko odbędzie się nie tylko na prestiżowych krakowskich scenach, ale i w zaskakujących lokalizacjach.

– Nowa formuła festiwalu Opera Rara to odpowiedź na głosy publiczności i wypełnienie powodującej dojmujący niedosyt stylistycznej luki – dodaje nasza rozmówczyni. – Karnawał w stolicy Małopolski będzie tym, z czym powinien się kojarzyć – wyrafinowanym pięknem i czystą radością.

Miasto mówi językiem sztuki

W listopadzie 2016 Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny festiwalu oraz dyrektor naczelny i artystyczny Capelli Cracoviensis, podkreślał przede wszystkim zrozumiały język sztuki.

– Opera Rara to wyraz ambicji Krakowa, jako miasta funkcjonującego w globalnej sieci łączności kulturowej, miasta współtworzącego uniwersalne wartości, miasta mówiącego językiem sztuki, czyli językiem powszechnie zrozumiałym – stwierdził.

Siedem tytułów i trzy recitale

Do 10 lutego 2017 na krakowskich scenach zobaczymy siedem tytułów i trzy wokalne recitale. Odbędzie się czternaście koncertów, które zainauguruje spektakl „Le Carnaval Baroque” w wykonaniu Le Poème Harmonique.

Nie zabraknie dzieł operowych z czterech stuleci istnienia gatunku: „Dido and Aeneas” Henry’ego Purcella, serenadę Johanna Adolfa Hassego „Marc’Antonio e Cleopatra”, „Germanico in Germania” Nicoli Porpory, „Arminio” George’a Friderica Handla, „Halkę” Stanisława Moniuszki w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego oraz kameralną „A Madrigal Opera” autorstwa Philippa Glassa, którą na język teatru przełoży Krzysztof Garbaczewski.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale