Magia Oscarów w krakowskich kinach

fot. LoveKraków.pl

Gala rozdania Oscarów nadchodzi wielkimi krokami. „La La Land” czy „Przełęcz ocalonych”? Ryan Gosling czy Denzel Washington? Natalie Portman czy Meryl Streep? Odpowiedzi na te pytania poznamy już 26 lutego, tymczasem to dobry moment, aby nadrobić kinowe zaległości. A w Krakowie propozycji nie brakuje.

W tym roku uroczysta gala rozdania Oscarów odbędzie się 26 lutego, tradycyjnie w hollywoodzkim Dolby Theatre. Poprowadzi ją Jimmy Kimmel, amerykański producent telewizyjny, znany przede wszystkim ze swojego słynnego talk-show. Przypomnijmy, że nominacje ogłoszono 24 stycznia, a od 13 do 21 lutego będzie trwać kolejny etap głosowania, który wyłoni zwycięzców. Tegorocznym rekordzistą wśród nominowanych jest musical „La La Land” z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone. Produkcja ma szansę na 14 statuetek, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego aktora i aktorki. Po sześć nominacji otrzymały „Lion. Droga do domu”, „Przełęcz ocalonych” i „Manchester by the sea”. Po raz dwudziesty o Oscara będzie walczyć Meryl Streep za swoją rolę w filmie „Boska Florence”. Być może uda się jej zdobyć czwartą statuetkę.

Od „La La Land” do „Jackie”

Do rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej pozostało niewiele czasu, dlatego to dobry moment, żeby wybrać się do kina. W sieci kin studyjnych zobaczymy większość nominowanych produkcji, m.in. „La La Land” czy „Manchester by the sea”. W Kinie pod Baranami 8 lutego odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Moonlight”, który zdobył osiem nominacji, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera czy za najlepszy montaż. Do tej pory film został uhonorowany ponad 140 nagrodami. To historia życia czarnoskórego chłopca, który dorastał w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie.

–  Możliwe, że najpiękniejszą rzeczą w tym filmie jest jego otwarte zakończenie, jego odporność na proste podsumowanie czy kategoryzację. Jeżeli mam dokładnie przedstawić, o czym jest ten film, to znowu jestem z powrotem w miejscu, w którym zacząłem – pisał w swojej recenzji A.O. Scott w New York Times.

Początkiem lutego w Polsce miała miejsce premiera filmu „Jackie” z Natalie Portman. Otrzymał on trzy nominacje: w kategoriach najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza muzyka oryginalna i najlepsze kostiumy. Film można zobaczyć m.in. w kinie Ars, Kinie pod Baranami czy w kinie Sfinks.

Do Nowej Huty można wybrać się na „Manchester by the sea”. Seanse będą się tam odbywać od 17 do 23 lutego. Nie zabraknie również wspomnianej wcześniej „Jackie”, która w repertuarze również pojawia się dość często. Nie mogą też narzekać wielbiciele musicalu „La La Land”. Film jest pokazywany niemal codziennie.

Kino Agrafka zaprasza na Oscarowe Noce Filmowe, które odbędą się 24 i 25 lutego. Widzowie zobaczą aż trzy przedpremierowe pokazy – „Mężczyzna imieniem Ove”, „Klient” i „Czerwony żółw”. Początek o godzinie 22.15.

Oscarowe propozycje można oczywiście zobaczyć również w Kijów Centrum czy kinie Paradox. Jeden z najgłośniejszych filmów 2016 roku - Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych” - można zobaczyć już tylko w Multikinie.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale