„Małe zwierciadło wielkiego świata”. Kolejne filmowe święto już pod koniec maja

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pod koniec maja rozpoczyna się kolejna filmowa uczta. Startuje 58. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Tym razem, przez osiem dni, zostanie pokazanych prawie 250 filmów z Polski i świata – większość z nich będzie wyświetlona po raz pierwszy. Nie zabraknie spotkań z twórcami, warsztatów, koncertów i wystaw.

Filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły. Już 27 maja rozpoczyna się kolejna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Już po raz 58. widzowie będą mieli szansę zobaczyć prawie 250 filmów z Polski i świata w 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych. Większość z nich będzie pokazywana po raz pierwszy.

KFF otworzy dokument „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza. To opowieść o dyrygencie, pianiście i kompozytorze Jerzym Maksymiuku. Film weźmie udział w międzynarodowym konkursie DocFilmMusic i konkursie polskim.

Kraków. Tu spotkają się filmy z całego świata

– Kraków będzie miejscem spotkań filmów, które będą wchodzić ze sobą w dialog. Często staną do rywalizacji nie tylko o nagrody, ale też o inne opowiedzenie podobnych historii – zaznacza Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – Niektóre będą wchodzić w ten dialog wprost – m.in. w filmach o konflikcie syryjskim. Tym razem nie dominują filmy o uchodźcach, ale wątki rodzinne – nieraz dotyczące dramatycznych wydarzeń.

Konkursy i nagrody

W konkursie filmów dokumentalnych zmierzy się 18 filmów. Ich twórcy będą walczyć nie tylko o Złoty Róg i dwa Srebrne Rogi, ale i rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Festiwal znalazł się w gronie dziesięciu innych, m.in. Berlinale czy Cannes, które mają taki przywilej.

W konkursie filmów krótkometrażowych znalazło się 10 dokumentów, 13 fabuł i 12 animacji. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć prawdziwe, gatunkowe wariacje – jak przyznaje dyrektor KFF – będzie to „małe zwierciadło wielkiego świata”. Tutaj twórcy powalczą o Złotego Smoka.

Twórcy będą również walczyć w międzynarodowym konkursie DocFilmMusic, w którym zmierzy się 10 pełnometrażowych dokumentów muzycznych z całego świata. Zwycięzca otrzyma Złoty Hejnał.

44 polskie filmy

Ogromne emocje wzbudzi również konkurs polski, w którym rywalizują polskie filmy dokumentalne, animowane i fabularne. A w tym roku będzie ich… 44. Znajdą się wśród nich filmy tworzone przez amatorów czy wizualnych artystów. Widzowie zobaczą m.in. „Dreamland” w reż. Stanisława Berbeki, „Siostry” w reż. Michała Hytrosia, „1410” w reż. Damiana Kocura czy „Chrystusa Narodu” w reż. Ewy Drzewickiej. Zwycięzca otrzyma Złotego Lajkonika. Zostaną również przyznane trzy Srebrne Lajkoniki.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków otrzyma Sergei Loznitsa, twórca filmów dokumentalnych.

Z racji niepodległości

Specjalnym wydarzeniem tej edycji będzie piątkowy wieczór filmowy „Toast za Rzeczpospolitą”, który odbędzie się 1 czerwca.

– Z racji tego, że w tym roku przypada 100-lecie odzyskania niepodległości w Polsce, pokażemy film „Polonia Restituta 1928”. To odkryta w Filmotece Narodowej kopia niespełna 35 mm obrazu – opowiada Gierat.

Oprócz tego, publiczność będzie mogła zobaczyć film „Rzeźbiarz z kamerą” zmontowany przez Marcina Giżyckiego z materiałów zrealizowanych w latach 20-tych przez hrabiego Augusta Zamoyskiego.

Kino pod chmurką

Specjalnym gościem tegorocznej edycji jest kinematografia estońska. W ramach sekcji „Fokus na Estonię”, zostaną zaprezentowane najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z tego kraju.

Jak zawsze, widzowie mogą zobaczyć filmy pod chmurką. Podczas Plenerowego Kina pod Wawelem będzie można zobaczyć filmy nagrodzone na partnerskich festiwalach, polskie filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły wyreżyserowane przez młodych twórców i uznanych reżyserów.

Bilety

Seanse w ramach 58. KFF odbędą się w Kijów.Centrum, kinie Mikro, Kinie pod Baranami, Kinie Ars i Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Bilety można nabyć w kasach kin i na stronie www.krakowfilmfestival.pl od 11 maja. Podczas festiwalu, wszystkie bilety można nabyć w Centrum Festiwalowym w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

58. KFF potrwa do 3 czerwca 2018 roku.

comments powered by Disqus