Małopolanie wolą rowery [RAPORT]

fot. Marcin Szkodziński

Jazda na rowerze, turystyka piesza i fitness. To właśnie te aktywności fizyczne Małopolanie wybierają najchętniej. Tak wynika z opublikowanego ostatnio raportu Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego, który przeprowadził "Badanie opinii mieszkańców Małopolski na temat istotnych dla rozwoju województwa obszarów działań samorządu wojewódzkiego".

Jak czytamy w raporcie, dla 40 procent mieszkańców regionu główną aktywnością jest jazda na rowerze, na drugim miejscu znalazła się turystyka piesza, którą wybiera 38,3 proc. Małopolan. 20,3 proc. ankietowanych wskazało zajęcia pod dachem – gimnastykę, fitness i aerobik. Nieco mniej, bo 20,2 proc. pływa, a 17 proc. wybiera bieganie. Pomimo doskonałych warunków i coraz lepszej infrastruktury, jedynie 12 proc. mieszkańców regionu lubi jazdę na nartach. 15 proc. z badanych nie uprawia żadnego sportu. Co ciekawe, kobiety chętniej niż mężczyźni spędzają czas aktywnie.

Aktywni młodzi i seniorzy

Według danych MORR ponad połowa Małopolan uprawia sport co najmniej raz w tygodniu – 33,7 proc. trzy razy w tygodniu, 29,2 proc. jeden do dwóch razy w tygodniu. Największą aktywność sportową wykazują osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia – ćwiczenia co najmniej trzy razy w tygodniu uprawia 43 proc. badanych w tym przedziale i, co może być pewnym zaskoczeniem, osoby po 60 roku życia – 38 proc. z nich. Raport wskazuje, że odsetek osób aktywnych fizycznie wzrasta wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia i dochodów. Nie ma znaczących różnic pomiędzy subregionami, choć na ich tle pozytywnie wyróżnia się Kraków, którego 36,1 proc. mieszkańców ćwiczy trzy razy w tygodniu lub częściej.

Dobry dostęp do infrastruktury

Małopolanie nieźle oceniają dostęp do obiektów sportowych – ponad połowa badanych oceniła go jako dobry lub bardzo dobry. Najlepiej pod tym względem wypada, co szczególnie nie dziwi, Kraków. Mieszkańcy wskazali, że najlepiej inwestować w budowę pływalni – 28,5 proc. i nowych ścieżek rowerowych – na to zwrócił uwagę co czwarty mieszkaniec regionu.

Badanie przeprowadzono na próbie 3 tys. osób za pomocą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo (CATI). Objęło zasięgiem sześć obszarów terytorialnych – Kraków, Krakowski Obszar Metropolitalny (bez Krakowa), subregion tarnowski, subregion sądecki, subregion podhalański i Małopolskę Zachodnią. Pełny raport z badania znajdziecie tutaj.

News will be here