Małopolska rewolucja biletowa

fot. Krzysztof Kalinowski

133 automaty biletowe Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej pojawią się we wszystkich pociągach województwa małopolskiego i na najważniejszych przystankach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Umowę w tej sprawie podpisali Jacek Krupa – marszałek województwa małopolskiegi i Tomasz Bednarski – prezes firmy Unicard.

Nowe urządzenia, oprócz funkcji znanych ze starszych typów, będą oferowały usługę pod nazwą MKAlite, czyli papierowy bilet z chipem, na którym można zakodować bilety weekendowe, dobowe czy zintegrowane – zarówno na pociąg, jak i komunikację miejską.

Najpierw w pociągach

Pierwsze 42 aparaty pojawią się w 21 pociągach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Do końca roku kolejnych 14 zostanie zamontowanych na trasie SKA1. Na początku 2018 roku automaty staną na kluczowych przystankach SKA2 i SKA3, w tym na przystankach Zabłocie i Podgórze. W sumie do końca przyszłego roku mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji 68 automatów biletowych w pociągach oraz około 70 automatów stacjonarnych. Docelowo ich sieć będzie się składać ze 181 urządzeń, będących, jak zapewniają przedstawiciele województwa – najnowocześniejszymi w Europie.

– Postęp technologiczny w każdej dziedzinie idzie bardzo do przodu. Dlatego automaty są wykonane z nowego rodzaju podzespołów. Mają nowe funkcje – możliwość kontynuacji przeterminowanego biletu zakupionego wcześniej, system MKAlite; jest też możliwa integracja automatów z aplikacją mobilną czy z systemami lotniskowymi – wylicza Patryk Zakrzewski z Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Innowacyjny bilet

Rewolucją na skalę krajową jest wspomniany system MKAlite. – To jest karta, która ma funkcje karty plastikowej – możemy ją kodować, odczytywać bezkontaktowo, a de facto jest kartonikiem z zaszytym chipem i anteną grubości wizytówki. To relatywnie tani nośnik, mający 90 proc. funkcjonalności karty plastikowej. Szczególnie przydatny wtedy, gdy ktoś używa kart nie do pojedynczego przejazdu i nie jako biletu miesięcznego, tylko jako biletu, mającego służyć trochę dłużej – dwa dni, tydzień. To bardzo popularne rozwiązanie na zachodzie, które powoli wkracza już jako bilet jednorazowy, jak np. w Amsterdamie. Dla nas idealne rozwiązanie dla turystów, dla biletów wielogodzinnych, rodzinnych, dużo wygodniejsze niż bilet w formie plastikowej karty – tłumaczy Tomasz Bednarski, prezes firmy Unicard, która zamotuje automaty w Małopolsce.

MKA z europejskim "Oscarem"?

Nowe automaty będą kosztować ok. 16 mln zł. 80 proc. tej kwoty pokryje Unia Europejska. Tymczasem System Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej został dostrzeżony w Brukseli. – Corocznie Komisja Europejska przyznaje w ramach Open Days – dniach otwartych regionów europejskich, nagrody w pięciu obszarach, potocznie nazywane Europejskimi Oscarami. W tym roku wiemy, że projekt MKA znalazł się w ścisłym gronie pięciu projektów nominowanych do pierwszej nagrody. Mamy wielką nadzieję, że wygra, ale o tym dowiemy się dopiero we wtorek – mówi Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej
News will be here