Malują ulice na niebiesko

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu powrócili, po zimowej przerwie, do reorganizacji strefy płatnego parkowania. Teraz wzięli się za wyznaczanie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.

– Zapowiadaliśmy wcześniej, że jak tylko warunki pogodowe pozwolą, to wrócimy do malowania oznakowania poziomego. Wykorzystujemy teraz dodatnie temperatury, aby wykonać jak najwięcej pracy przy malowaniu „kopert” – podkreśla w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT.

Koperty szerokie na minimum 3,6 metra

Pierwsze prace są już widoczne. Przy skrzyżowaniu ulicy Syrokomli z Morawskiego pojawiły się trzy miejsca postojowe, każde szerokie na 3,6 metra, wymalowane niebieską farbą.

Kontrowersje może budzić fakt, że szerokość „koperty” w przypadku parkowania równoległego musi wynosić aż 3,6 metrów. Jeszcze szersze stanowisko ma być, gdyby ZIKiT zdecydował o wyznaczeniu skośnego miejsca. Wtedy szerokość ma wynosić 4,1 metra. A w skrajnych przypadkach nawet 5,7 metra.

Wojewoda Małopolski chciał od tego przepisu uzyskać wyjątek, ale nie zgodził się na to minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Minister nie uznał przedstawionych argumentów za zasadne i z całą stanowczością stwierdził, że aktualne wymagania techniczne przy wyznaczaniu przedmiotowych miejsc muszą być bezwzględnie przestrzegane – czytamy w piśmie kierowanym w październiku 2017 roku przez wojewodę Piotra Ćwika do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

776 miejsc dla niepełnosprawnych

W strefie zgodnie z przepisami cztery procent ze wszystkich miejsc ma być przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Według danych ZIKiT ze stycznia tego roku we wszystkich strefach płatnego parkowania znajdują się 19 384 miejsca parkingowe. 776 z nich ma być przeznaczonych dla osób posiadających karty parkingowe.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus