Masz pamiątkę związaną z Tadeuszem Kościuszką? Możesz pomóc w powstaniu wystawy

Kopiec Kościuszki fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Komitet Kopca Kościuszki rozpoczął zbiórkę pamiątek, które mogłyby zostać zaprezentowane w powstającym Muzeum Kościuszkowskim. Mogą to być pocztówki, starodruki czy znaczki. Prace nad nowym muzeum mają się zakończyć we wrześniu 2019 roku.

Rozpoczęła się akcja zbierania pamiątek związanych z Tadeuszem Kościuszką. Jej organizatorem jest Komitet Kopca Kościuszki, który zachęca do przekazywania na potrzeby powstającego Muzeum Kościuszkowskiego pocztówek, starodruków czy znaczków. To jednak nie wszystko.

– Szukamy nie tylko dokumentów, druków ulotnych z czasów insurekcji, ale też odznaczeń, patentów oficerskich nadawanych przez Naczelnika czy drobniejszych przedmiotów. Najcenniejsze są dla nas oczywiście oryginały, ale dopuszczamy także możliwość zeskanowania i umieszczenia na wystawie reprodukcji – mówi Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie.

Każdy, kto zechce przekazać pamiątki związane z Naczelnikiem lub czasami insurekcji, może skontaktować się z Komitetem telefonicznie – pod numerem 012 425-11-16, mailowo (info@kopieckosciuszki.pl) lub za pośrednictwem konta na Facebooku.

W oczekiwaniu na muzeum

Muzeum Kościuszkowskie powstaje w okalającym kopiec zabytkowym forcie. To właśnie w jego przestrzeniach znajdzie się wystawa „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Ekspozycja, wyposażona w multimedialne elementy, będzie miała charakter narracyjny.

Co więcej, powstanie trasa edukacyjna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie zamontowana winda, a osoby niedowidzące i niewidome, będą mogły korzystać ze specjalnej makiety Kopca Kościuszki i całego fortu.

Z pomieszczeń na parterze w Bastionie V zniknęły już tynki – teraz w ich miejscu można zobaczyć oryginalną, czerwoną cegłę. Komitet czeka jeszcze tylko na decyzję miejskiego konserwatora zabytków związaną z przywróceniem pierwotnego stanu, czyli cegły bez tynków.

– Będzie to wymagało specjalnych prac renowacyjnych. Podczas usuwania tynku ukazały się niewidoczne dotąd metalowe mocowania pod karabiny maszynowe od strony zachodniej, a także specjalny otwór w stropie w centralnym punkcie Bastionu – informują przedstawiciele Komitetu.

W placówce zostanie zamontowana winda, co ułatwi zwiedzanie osobom niepełnosprawnym. W muzeum zostanie utworzona specjalistyczna biblioteka, z której będą mogli korzystać mieszkańcy, studenci czy badacze zainteresowani postacią Kościuszki. Mieszkańcy i turyści będą również mogli odpocząć w ogrodzie, który zostanie zlokalizowany u podnóża kopca.

Wszystkie prace mają się zakończyć we wrześniu 2019 roku. Koszt powstania nowego muzeum to ok. 11 mln zł brutto, z czego ponad 6,2 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale