Masz zdjęcie z „Adasiem”? Możesz zostać współtwórcą wystawy

Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy Krakowa, studenci i turyści. Każdy może zostać współtwórcą wystawy „Mapy miasta” w Muzeum Etnograficznym, a konkretnie części poświęconej pomnikowi Adama Mickiewicza na Rynku Głównym.

W listopadzie 2017 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie zostanie otwarta wystawa „Mapy miasta”. Jedna z przestrzeni ekspozycyjnych zostanie poświęcona pomnikowi Adama Mickiewicza, jego reprodukcjom fotograficznym i związanym z nim obiektom. Każdy mieszkaniec miasta, student czy turysta może zostać współtwórcą ekspozycji. Wystarczy tylko przynieść fotografię, na której widnieje słynny „Adaś”.

„Adaś” w roli głównej

– Interesują nas zdjęcia z albumów rodzinnych, wycieczek, studniówek, uroczystości i wydarzeń, dla których pomnik Adama Mickiewicza stanowił tło lub punkt odniesienia. Poszukujemy również osób, które posiadają w swoich zbiorach pamiątki lub przedmioty związane z „Adasiem”, np. buty ze studniówki, chustę rezerwy i chciałyby je wypożyczyć na czas organizowanej przez nas wystawy – informują organizatorzy wydarzenia, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mogą to być rodzinne zdjęcia pod „Adasiem”, fotografie z wycieczki szkolnej, EURO 2012 lub Światowych Dni Młodzieży, związane z historią pomnika czy uroczystościami takimi jak konkurs szopek krakowskich, składanie kwiatów w dniu imienin wieszcza na pomniku przez kwiaciarki czy świętowanie kibiców.

Zbiórka potrwa do 15 września w siedzibie Muzeum Etnograficznego w Krakowie w poniedziałki i piątki w godzinach 16.00 – 17.00. Na miejscu będzie możliwość skanowania fotografii i otrzymania ich cyfrowej kopii. Skany i fotografie można wysyłać również na adres nasz.mickiewicz@gmail.com lub heriligion.poland@gmail.com.

Wystawa „Mapy miasta” ma związek z realizacją Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ projektu poświęconego badaniom doświadczania i tworzenia dziedzictwa związanego z przestrzenią Krakowa – Heriligion Polish Subproject.

News will be here