Materia Prima zaprasza na ucztę teatralną

Festiwal Materia Prima zapowiadała akcja "Artyści na Cokoły" fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 18 do 25 lutego Kraków stanie się międzynarodową stolicą teatru formy. Przed nami czwarta edycja Materia Prima, podczas której zobaczymy najważniejsze spektakle z całego świata, m.in. z Wietnamu, USA, Włoch, Szwajcarii i Francji.

Chociaż czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima rozpoczyna się 18 lutego, sprzedano już całą pulę biletów – 10 tys. sztuk. Organizatorzy przewidują jednak wprowadzenie do sprzedaży kolejnej puli.

Podczas wydarzenia zobaczymy dziesięć spektakli wyselekcjonowanych z wielu słynnych teatralnych wydarzeń z całego świata. Przez cały tydzień swoje widowiska będą prezentować teatry z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Litwy i Holandii.

–  Bez wątpienia przez czas trwania festiwalu Kraków stanie się światową stolicą teatru formy – podkreśla Adolf Weltschek, dyrektor artystyczny festiwalu.  – Zobaczymy najbardziej reprezentatywne w swoim gatunku spektakle, obecne na najbardziej prestiżowych festiwalach.

Dawka czarnego humoru

Jednym z najważniejszych spektakli z pewnością będzie „Horror” w reżyserii Jakopa Ahlboma, który zostanie pokazany 24 i 25 lutego w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Na deski sceniczne udało się przenieść pełen efektów specjalnych film grozy. Czarny humor, emocje i absurd? Tego na pewno nie zabraknie.

– Pierwszym filmem, dzięki któremu zainteresowałem się gatunkiem, jakim jest horror, było „Martwe zło”. Sam gatunek przyrównałbym do skoku na bungee, podczas którego napięcie jest odpowiednio dawkowane. I to jest też najtrudniejsze w spektaklu – trzeba trafić w odpowiedni moment. Przyznaję jednak, że zależało mi na wytworzeniu doświadczenia teatralnego – mówi Jakop Ahlbom, reżyser spektaklu „Horror”.

Hołd dla Salvadora Dali i powietrzny taniec

Jedną z największych gwiazd, która odwiedzi Kraków w czasie festiwalu, będzie Daniele Finzi Pasca, reżyser, inscenizator, aktor i twórca sukcesów Cirque du Soleil. Na swoim koncie ma również spektakl obejrzany przez 3 miliony widzów oraz reżyserię ceremonii olimpijskich w Turynie i Soczi. Widzowie zobaczą jego surrealistyczne przedstawienie „La Verita” – sztukę z pogranicza nowego cyrku, teatru tańca, muzyki i śpiewu, w której udział weźmie 12 artystów-akrobatów.

– Spektakl jest hołdem dla Salvadora Dali. W tle odbywającego się przedstawienia będzie można zobaczyć replikę obrazu artysty „Tristan i Izolda”. Oryginalnego dzieła użyliśmy tylko raz – przyznaje Daniele Finzi Pasca.

Oprócz tego widzowie zobaczą powietrzny taniec w spektaklu „Aria”, wielki basen wypełniony kilkudziesięcioma tonami wody ustawiony w ICE Kraków podczas „Tradycyjnych lalek wodnych” czy X-wieczną epopeję perską przeniesioną w trójwymiarowy świat teatru cieni, masek i filmu.

Festiwalowe wydarzenia będą się rozgrywały w siedzibie Teatru Groteska, Centrum Kongresowym ICE, Nowohuckim Centrum Kultury i Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Mickiewicz wędruje po Polsce

Przypomnijmy, że w ramach zapowiedzi kolejnej edycji Materia Prima, w Polskę wyruszyła replika pomnika Adama Mickiewicza, którą można było zobaczyć we Wrocławiu, w Katowicach i Warszawie. „Adaś” zwiedza również Kraków – można było go już zobaczyć na placu Centralnym, placu Inwalidów, na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Mickiewicza czy na Nowym Kleparzu. W dzień rozpoczęcia festiwalu, czyli 18 lutego, powróci na Rynek Główny, a od oryginału będą dzieliły go Sukiennice.

To część ogólnopolskiej akcji performatywnej „Artyści na Cokoły – Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich”.

News will be here