ME w siatkówce. Bezlitosna Rosja czeka na Polaków, ale najpierw trzeba pokonać Słowenię

W środę Polska zagra w Krakowie ze Słowenią fot. Justyna Kamińska/LoveKraków.pl

Zakończyła się faza grupowa siatkarskich mistrzostw Europy. W grupie C najlepsi okazali się Rosjanie, którzy jako jedyni awansowali do ćwierćfinału bez straty seta. Jeżeli w środę Polska pokona Słowenię, to w ćwierćfinale zmierzy się właśnie z Rosją.

Początek wielkich emocji

Od środy rywalizacja będzie się toczyć już tylko w Katowicach i Krakowie. Biało-czerwoni wygrali swój ostatni mecz z Estonią 3:0 i zajęli w grupie A drugie miejsce. To oznacza, że nasi siatkarze przenoszą się teraz do Krakowa. W środę o godzinie 20.30 czeka ich spotkania barażowe o awans do ćwierćfinału ze Słowenią (trzecie miejsce w grupie C). Lepszy zmierzy się potem o awans do fazy pucharowej z Rosją. Graliśmy z nimi niedawno w Krakowie w XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera i wygraliśmy 3:2.

Przyjazd do naszego miasta Polaków powinien zdecydowanie zwiększyć zainteresowanie meczami siatkarskiego Euro. Dotąd hala wypełniała się w niewielkim stopniu.

Rosja znów nie miała litości

Nasi wschodni sąsiedzi na zakończenie pierwszej fazy mierzyli się z najsłabszą w „krakowskiej” grupie Hiszpanią. Do drugiej przerwy technicznej pierwszej partii potkanie było nadspodziewanie wyrównane. Walecznym Hiszpanim, mistrzom Europy sprzed dziesięciu lat, zdarzyło się nawet prowadzilć. W końcówce sprawy w swoje ręce wzięli jednak Dmitrij Wołkow i Maksim Michajłow, którzy dobrą zagrywką i atakiem wypracowali Rosjanom kilkupunktową przewagę.

W drugiej partii było znacznie mniej emocji. Zespół Sergieja Szlapnikowa zaczął uciekać rywalom po pierwszej przerwie i wygrał do 13. Choć Hiszpanie zaserwowali aż cztery asy, to i tak był to ich najwyżej przegrany set na tej imprezie. Trudno się dziwić, skoro skuteczność  tej drużyny w ataku wynosiła zaledwie 21 procent (przy 68 Rosjan).

Ostatni set znów był wyrównany. Głównie za sprawą trenera Rosji, który dał więcej pograć rezerwowym. Nie bez znaczenia był również luz Hiszpanów, którzy wiedzieli, że jadą do domu i mogli cieszyć się grą. Ostatni zespół grupy prowadził nawet 22:19, ale nie zdołali utrzymać wyniku i przegrał do 23.

Rosja – Hiszpania 3:0 (25:19, 25:13, 25:23)

Wyjściowe składy:

Rosja: Wlasow, Wolwicz, Grankin, Wołkow, Bierieżkow, Michajłow, Martyniuk (libero).

Hiszpania: Trinidad, Noda, J. Fernandez, Fornes, Gonzalez, Colito, D. Ruiz (libero).

Bezpośredni awans do ćwierćfinału (zwycięzcy grup): Serbia, Niemcy, Rosja, Belgia

Awans do baraży w Krakowie i Katowicach (drugie i trzecie miejsce w grupie): Polska, Finlandia, Włochy, Czechy, Bułgaria, Słowenia, Francja, Turcja.