Miasto kupi mieszkanie Miłosza. Pozostał problem ze sprawami spadkowymi

W kamienicy przy ul. Bogusławskiego 6 znajduje się mieszkanie Cz. Miłosza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto wykupi mieszkanie Czesława Miłosza przy ul. Bogusławskiego. Jak przyznaje w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa, pozostał jeszcze problem z ustaleniem spraw spadkowych.

W dawnym „zajeździe kazimierskim” przy ul. Krakowskiej 29 powstaje Biblioteka Kraków. W obiekcie oprócz wypożyczalni, kawiarni i samej biblioteki znajdą się również specjalne pokoje dedykowane poetom i pisarzom związanym z Krakowem. Jeden z nich będzie poświęcony Czesławowi Miłoszowi. Jak poinformował dyrektor Biblioteki Kraków, Stanisław Dziedzic, zostaną w nim udostępnione pamiątki po poecie, a miasto wykupi jego mieszkanie przy ul. Bogusławskiego.

– Prezydent Majchrowski, podczas rozmowy z synem Czesława Miłosza, Antonim Miłoszem, ustalił szczegóły. Miasto wykupi mieszkanie Miłosza, które posłuży innym celom, natomiast pamiątki zostaną udostępnione bibliotece na uzgodnionych zasadach – powiedział Dziedzic.

Powstanie pokój rezydencyjny

Miłosz wprowadził się do mieszkania przy ul. Bogusławskiego po powrocie do Polski w 1993 roku. Jam mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa, nieprawdą są wcześniejsze informacje, że poeta otrzymał mieszkanie od miasta za swoje zasługi.

–  Miłosz kupił to mieszkanie. W związku z tym miasto złożyło ofertę kupna spadkobiercom poety – powiedział w rozmowie z LoveKraków.pl.

Teraz lokum  ma być miejscem pobytów rezydencjalnych pisarzy i innych literackich gości odwiedzających Kraków. Pozostał jeszcze problem z ostatecznym ustaleniem spraw spadkowych.

–  Należy dodać, że o ile prawa spadkowe po Czesławie Miłoszu zostały już przekazane Antoniemu Miłoszowi, to nadal nie zakończyła się kwestia praw spadkowych po jego żonie Carol Miłosz. Dopóki to nie jest zrobione, my nie możemy kupić mieszkania. Chcemy zawrzeć umowę, która pokaże już na tym etapie nasze zaangażowanie w wynajem tego miejsca wraz z opłatami, abyśmy mogli stworzyć tam pokój rezydencyjny i zadbać o to mienie, które tam się znajduje – podsumowuje Kulig.

News will be here