Miasto przejmie Teatr Stu?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Grupa krakowskich radnych przygotowała projekt uchwały, który zakłada przejęcie finansowania przez miasto Teatru Stu. Przypomnijmy, że instytucja ma dwóch organizatorów – miasto i województwo. Jak informuje nas Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, w tej kwestii nie są jeszcze prowadzone żadne rozmowy, a dyrektor naczelny Teatru Stu Tadeusz Konieczny podkreśla, że nic mu na temat inicjatywy radnych nie wiadomo.

Czy jedynym organizatorem Teatru Stu będzie miasto? Grupa radnych przygotowała projekt uchwały kierunkowej w tej sprawie. Chodzi o przygotowanie dokumentu, który ma na celu przejęcie finansowania właśnie przez miasto.

– Jak na razie nie są prowadzone w tej sprawie żadne rozmowy z urzędem marszałkowskim. Projekt uchwały kierunkowej w sprawie przejęcia przez Kraków finansowania teatru jest inicjatywą radnych. Jeśli rada miasta przyjmie proponowaną uchwałę, zostaną podjęte stosowne działania w celu jej realizacji – informuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Sytuacja finansowa „dość dziwna”?

W takim razie skąd taki pomysł? W uchwale poruszono m.in. kwestię, że siedziba teatru znajdująca się w kamienicy nr 16 przy alei Krasińskiego, jest własnością miasta, a instytucja jest jej użytkownikiem do 2030 roku.

„Priorytetem na kolejne lata będzie dalsze stabilizowanie istnienia i funkcjonowania Teatru poprzez wykupienie oficyny od Towarzystwa Urzędników Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa – aktualnego właściciela kamienicy nr 18 przy alei Krasińskiego, w której znajduje się zaplecze techniczne sceny, garderoby, sala prób oraz (od ubiegłego roku) magazyn dekoracji w zaadaptowanej do tego celu piwnicy” – piszą inicjatorzy uchwały.

Zaznaczają również, że sytuacja finansowa jest „naprawdę dość dziwna”. Chodzi o to, że teatr jest finansowany w 60% przez urząd marszałkowski i w 40% przez miasto. – Proponujemy więc, aby skończyć z tą sytuacją i przejąć Teatr Stu przez miasto – piszą radni.

W Stu nic nie wiedzą o inicjatywie radnych

Co na to władze teatru? Tadeusz Konieczny, dyrektor naczelny Teatru Stu, przyznaje w rozmowie z LoveKraków.pl, że nic na ten temat nie wie.

– To inicjatywa radnych. Otrzymaliśmy mailowo informację, że taki temat ma być procedowany podczas posiedzenia komisji kultury urzędu miasta – mówi.

Dodaje, że z dotychczasowego układu jest zadowolony. – Płaszczyzny powiązań pomiędzy miastem a województwem są głębokie, a my mamy dzięki temu możliwość zwracania się o pomoc do dwóch organizatorów, jeśli dotacja podstawowa przyznana teatrowi okazuje się niewystarczająca. Z takich warunków współpracy jesteśmy naprawdę zadowoleni. Nie wiem, dlaczego ktoś chce coś w tej kwestii poprawiać – komentuje Konieczny.

OŚWIADCZENIE:
W tekście zostało pomylone nazwisko dyrektora naczelnego Teatru Stu z dyrektorem artystycznym instytucji. Dyrektor naczelny Tadeusz Konieczny podtrzymuje wszystkie swoje stwierdzenia, które padły w artykule. Przepraszamy pana dyrektora Krzysztofa Jasińskiego za pomyłkę.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale