Miasto przypomni, jak krakowianie pomagali żydowskiej społeczności

Przed II Wojną Światową Kazimierz był bazą dla żydowskich instytucji czy organizacji fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Miasto chce upowszechniać wiedzę o pomocy dla żydowskiej społeczności w Krakowie podczas II wojny światowej. Ogłosiło konkurs ofert dla instytucji pozarządowych na wydarzenia kulturalne, które mogłyby o tym przypominać. Mogą to być koncerty, wystawy czy spektakle.

Przed II wojną światową żydowska społeczność w Krakowie była bardzo liczna. Nasze miasto zamieszkiwało wówczas 64 tys. osób żydowskiego pochodzenia, co stanowiło jedną czwartą ludności. Zamieszkiwali głównie Kazimierz, który w latach międzywojennych był bazą dla ich organizacji czy instytucji. Nie można zapomnieć również o tym, że w tym miejscu skupiało się życie religijne Żydów, którzy modlili się w synagogach takich jak m.in. Stara, Remu, Wysoka, Poppera czy Tempel. Oprócz tego działało tu wiele domów modlitwy, należących do różnych stowarzyszeń religijnych czy prywatnych osób.

W trakcie II wojny światowej większość Żydów stała się ofiarą niemieckiej eksterminacji. Pomimo strachu przed okupantem wielu mieszkańców Krakowa pomagało prześladowanym i ukrywało ich. Niemiecką okupację przeżyło ok. 10% żydowskiej społeczności.

Miasto chce przypomnieć

I to właśnie ratowanie żydowskiej społeczności w trakcie wojny stało się tematem jednego z konkursów na realizację zadania publicznego ogłoszonego niedawno przez miasto. Chodzi konkretnie o prezentację wydarzeń i ludzi związanych z historią miasta, którzy pomagali Żydom.

W konkursie mogą wziąć udział pozarządowe organizacje działające na terenie Krakowa. Wystarczy tylko mieć pomysł na przedsięwzięcie kulturalne. – W ogłoszeniu nie narzucono warunków, że ma to być koncert czy wystawa, czy jeszcze inna forma działania. Propozycję złoży oferent – tłumaczy Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. – Upowszechnianie wiedzy będzie miało charakter przedsięwzięcia kulturalnego czy artystycznego.

Nasza rozmówczyni dodaje również, że miasto oczekuje konkretnych propozycji, a ich wyboru dokona specjalnie powołana komisja, w której zasiądą przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy nie biorą udziału w konkursie. O ostatecznej kwocie dotacji ma zadecydować prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Wiadomo jednak, że na realizację zadania może zostać przeznaczone ok. 25 tys. zł.

– Tego typu konkursy, zlecane do realizacji organizacjom pozarządowym, mają na celu wzbogacenie oferty kulturalnej miasta i wsparcie przedsięwzięć realizowanych w tym zakresie – podsumowuje Katarzyna Olesiak.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here