Miasto startuje z Krakowską Kartą. Część mieszkańców może liczyć na przywileje

fot. krzysztof kalinowski / lovekrakow.pl

Od 1 lipca mieszkańcy Krakowa będą mogli składać wnioski o przyznanie Krakowskiej Karty. Tym samym miasto zamierza faworyzować osoby, które płacą u nas podatki. Ma być to bodziec do rozliczania PIT-u pod Wawelem.

Zniżki dla zameldowanych i płacących podatki

– Po kwestiach komunalnych i inwestycjach dzielnicowych nadszedł trzeci etap działań miasta, a mianowicie zajęcie się każdym obywatelem – mówi prezydent Jacek Majchrowski. – Proces trwa od lat, a obserwujemy to w postaci Krakowskiej Karty Rodziny 3 + oraz KKR z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Ukoronowaniem tych wszystkich działań jest Krakowska Karta, która ma docenić te wszystkie osoby, które, płacąc podatki w Krakowie, przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania naszego miasta. To forma nawiązania relacji z mieszkańcami.

Karta Krakowska zapewnia przywileje dla osób, które na stałe są zameldowane w Krakowie, a także dla tych wszystkich, którzy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w tutejszym urzędzie skarbowym. Do korzystania z karty uprawnione są również dzieci tych osób, które nie skończyły 18 lat.

Aby otrzymać Kartę Krakowską należy złożyć wniosek w formie elektronicznej lub papierowej w jednym z trzydziestu wyznaczonych punktów. Osoby niezameldowane na stały pobyt w Krakowie muszą okazać pierwszą stronę PIT z prezentacją urzędu skarbowego lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego. Wnioski można składać od 1 lipca, a kartę można odebrać w ciągu 30 dni od dnia powiadomienia o możliwości jej odbioru – za pomocą aplikacji mobilnej, osobiście lub poprosić o jej dostarczenie pocztą do domu. Karta będzie ważna przez rok od dnia pozytywnej weryfikacji. Szczegóły dotyczące programu, wszystkich dostępnych zniżek, a także formularz zgłoszeniowy będzie można znaleźć na stronie internetowej: www.kk.krakow.pl.

– Zależy nam na tym, aby wnioski były wysyłane drogą elektroniczną. Pozwoli nam to uniknąć kolejek i przesunięcia terminów, a także da większy komfort wnioskodawcom – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. – Jeśli do końca sierpnia wpłynie przewidywanych dwieście tysięcy wniosków, to trzeba się liczyć z tym, że trzydziestodniowy termin może zostać wydłużony.

Każdy podatnik to kilka tysięcy złotych

Jakie przywileje niesie ze sobą Karta Krakowska? W pierwszej kolejności można skorzystać z 20 proc. zniżki na zakup biletów okresowych komunikacji miejskiej w I strefie biletowej. Za normalny bilet miesięczny na jedną linię zapłacimy 37 zł zamiast 46 zł, natomiast koszt zakupu biletu ulgowego wyniesie 18,50 zł zamiast 23 zł. Zniżka dotyczy również biletów sieciowych oraz tych na wszystkie linie. Krakowska Karta pozwoli również skorzystać z oferty dwudziestu czterech Miejskich Instytucji Kultury, a także innych placówek miejskich w niższej cenie m.in. Barbakanu, Fabryki Schindlera, Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Muzeum Inżynierii Miejskiej czy Muzeum Armii Krajowej. W przyszłości ta oferta ma być stopniowo poszerzana.

Utworzenie Karty Krakowskiej jest jednym z działań kampanii „Płać podatki w Krakowie”, która ma na celu przekonanie osób mieszkających w Krakowie do rozliczania PIT-u w tutejszych urzędach skarbowych. Według przedstawicieli władz miasta każdy podatnik to prawie 2,5 tysięcy złotych, a kilkadziesiąt tysięcy podatników przynosi ponad 100 milionów złotych, które wpływa do budżetu miasta. – Kwota ta nie tylko pokryje system Krakowskiej Karty, ale pozwoli na szersze i bezpieczniejsze możliwości finansowe – podkreśla prezydent Majchrowski.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale